Ogólna prezentacja indeksu Dow Jones Industrial Average:
Czym jest Dow Jones i jaka jest jego rola? Ten indeks giełdowy został utworzony w 1896 roku przez ekonomistę Charlesa Dowa. Od samego początku indeks DJ 30 szybko się rozwijał i z biegiem lat stał się jednym z najczęściej handlowanych indeksów na amerykańskim rynku akcji, obok indeksów Nasdaq S&P500 czy Russell 2000.
Biorąc pod uwagę wiek tego indeksu giełdowego Dow Jones umożliwia ciekawy wgląd w historię rozwoju amerykańskiej gospodarki od ponad całego wieku.
Obecnie Dow Jones Industrial Average, powszechnie znany jako Dow Jones 30, jest benchmarkowym indeksem amerykańskiego rynku akcji. Jak sama nazwa wskazuje, Dow Jones 30 składa się z 30 największych amerykańskich spółek pod względem kapitalizacji rynkowej.
Jeśli chodzi o obliczanie kursu indeksu Dow Jones należy zauważyć, że jest to indeks ważony wartością akcji, które wchodzą w jego skład, a nie kapitalizacją rynkową spółek, jak to ma miejsce w przypadku japońskiego indeksu Nikkei 225. Jest to ważna informacja, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wagę każdej spółki przy obliczaniu indeksu.
Indeks Dow Jones śledzą nie tylko inwestorzy giełdowi, ale również ekonomiści z całego świata, ponieważ jest on bez wątpienia jednym z najstarszych wskaźników i świadków kondycji gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Wzrost kursu indeksu Dow Jones jest uważany za oznakę wzrostu gospodarczego USA, z kolei spadek jego kursu jest często oznaką kryzysu lub recesji w tej gospodarce.
Dow Jones jest bardzo popularny wśród inwestorów również ze względu na niektóre akcje, które wchodzą w jego skład i które należą do najczęściej śledzonych i kupowanych papierów wartościowych na świecie, takie jak Nike, Walt Disney, McDonald’s czy Goldman Sachs. W tym benchmarkowym indeksie giełdowym reprezentowane są wszystkie sektory działalności.
Jaki jest skład indeksu giełdowego Dow Jones 30?
Przyjrzyjmy się teraz składowi tego amerykańskiego indeksu giełdowego, tj. Spółkom, które ten indeks tworzą. Jak sama nazwa wskazuje, DJ30 składa się z 30 amerykańskich spółek, a jego skład oczywiście ulegał zmianom na przestrzeni czasu. Z 12 przedsiębiorstw, które tworzyły ten indeks w momencie jego powstania, pozostało w nim tylko jedno. Jest to grupa General Electric, dawniej znana pod nazwą Edison, która wchodzi w skład tego indeksu akcji nieprzerwanie od listopada 1907 roku.
Poznajmy teraz 30 spółek, które wchodzą w skład tego indeksu giełdowego i wagę każdej z nich przy jego obliczaniu na początku 2021 roku:
- Spółka 3M z sektora chemii, elektroniki i konserwacji ma wagę 6,52%.
- Spółka American Express z sektora usług finansowych ma wagę 2,63%.
- Spółka Apple w sektorze technologii ma wagę 4,96%.
- Spółka Boeing z sektora aeronautyki oraz przemysłu lotniczego i kosmicznego ma wagę 9,18%.
- Spółka Caterpillar z sektora maszyn budowlanych ma wagę 4,24%.
- Spółka Chevron z sektora maszyn budowlanych ma wagę 3,0%.
- Spółka Cisco Systems z sektora sieciowego ma wagę 1,26%.
- Spółka Coca Cola z sektora napojów i żywności ma wagę 1,22%.
- Spółka DuPont z sektora chemicznego ma wagę 1,92%.
- Spółka ExxonMobil z sektora naftowego ma wagę 2,05%.
- Spółka General Electric z sektora elektroniki i usług finansowych ma wagę 0,40%.
- Spółka Goldman Sachs z sektora finansowego ma wagę 7,35%.
- Spółka IBM z sektora sprzętu, oprogramowania i usług IT ma wagę 4,40%.
- Spółka Intel z sektora mikroprocesorów ma wagę 1,44%.
- Spółka Johnson & Johnson z sektora farmaceutycznego ma wagę 3,68%.
- Spółka JPMorgan Chase z sektora usług finansowych ma wagę 3,20%.
- Spółka McDonald’s z sektora fast food ma wagę 4,40%.
- Spółka Merck z sektora farmaceutycznego ma wagę 1,52%.
- Spółka Microsoft z sektora oprogramowania komputerowego ma wagę 2,61%.
- Spółka Nike z sektora sprzętu i odzieży sportowej ma wagę 1,84%.
- Spółka Pfizer z sektora farmaceutycznego ma wagę 1,01%.
- Spółka Procter & Gamble z sektora dóbr konsumpcyjnych ma wagę 2,20%.
- Spółka The Home Depot z sektora wyposażenia wnętrz ma wagę 4,93%.
- Spółka Travelers z sektora ubezpieczeń ma wagę 3,88%.
- Spółka United Technologies z sektora konglomeratów ma wagę 3,60%.
- Spółka United Health Group z sektora przemysłu lotniczego i obronnego ma wagę 6,27%.
- Spółka Verizon z sektora telekomunikacyjnego ma wagę 1,35%.
- Spółka Visa z sektora bankowego ma wagę 3,41%.
- Spółka Walmart z sektora sprzedaży wielkopowierzchniowej ma wagę 2,50%.
- Spółka Walt Disney z sektora rozrywki ma wagę 3,45%.
Oczywiście lista ta może się zmienić z biegiem czasu, ponieważ skład indeksu giełdowego Dow Jones jest regularnie aktualizowany.
W jakie dni i godziny notowany jest indeks Dow Jones?
Jak można sobie wyobrazić biorąc pod uwagę, że Dow Jones jest indeksem amerykańskim, jego godziny handlu i notowania różnią się od godzin otwarcia rynków i notowania indeksów europejskich.
W indeks Dow Jones można inwestować w przedziale czasowym od godziny 16.30 do 23.00 (czasu polskiego). Otwarcie amerykańskiej sesji giełdowej rozpoczyna się więc dwie godziny zakończeniu sesji na rynkach azjatyckich. Oznacza to, że sesja amerykańska pokrywa się częściowo z sesją europejską, ponieważ rynki finansowe Unii Europejskiej są jeszcze otwarte w momencie otwarcia notowań w USA. Jednak godziny, w których giełdy amerykańskie i europejskie są otwarte jednocześnie, są godzinami szczególnie zmiennymi, ponieważ spekulują wtedy zarówno amerykańscy, jak i europejscy inwestorzy. Wolumen obrotu jest więc znacznie większy.
Następnie około godziny 22.00 następuje zazwyczaj spadek obrotów do momentu otwarcia rynków azjatyckich. Z uwagi na to, że handel na indeksie Dow Jones wymaga użycia instrumentów pochodnych, można zająć pozycję na jego kursie niemalże w dowolnym momencie.
Należy również pamiętać o dniach otwarcia i zamknięcia rynków amerykańskich, które nie zawsze pokrywają się z dniami zamknięcia rynków europejskich. Oczywiście notowania na rynku amerykańskim również odbywają się od poniedziałku do piątku z przerwą na weekend. Giełda amerykańska jest także zamknięta w amerykańskie święta państwowe, czyli:
- 01 stycznia - Dzień Nowego Roku
- Trzeci poniedziałek stycznia - Dzień Martina Luthera Kinga
- 19 lutego - Dzień Prezydencji
- Good Friday czyli Wielki Piątek
- Ostatni poniedziałek maja z okazji Dnia Pamięci
- 4 lipca z okazji Święta Niepodległości (w 2021 r. 5 lipca 2021 r. jest dniem wolnym za Dzień Niepodległości)
- Pierwszy poniedziałek września z okazji Święta Pracy
- Czwarty czwartek listopada z okazji Święta Dziękczynienia
- 25 grudnia z okazji Bożego Narodzenia
Należy również zauważyć, że wiadomości gospodarcze w Stanach Zjednoczonych nie są publikowane w tym samym czasie co w Europie. Na platformach brokerów giełdowych znajdują się kalendarze ekonomiczne, w których można z wyprzedzeniem sprawdzić najważniejsze publikacje amerykańskiego rządu. Inwestorzy szczególnie uważnie śledzą niektóre wydarzenia, takie jak dane ekonomiczne, wydarzenia polityczne lub posiedzenia Fed, które czasami odbywają się w godzinach zamknięcia rynków europejskich.