Analiza techniczna

Analiza odgrywa kluczową rolę w inwestowaniu na giełdzie. Naucz się wykonywać własną analizę techniczną i fundamentalną

--- Reklama ---
Zacznij inwestować już dziś
76.4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Analiza techniczna

Niezależnie od rynku, na którym chcesz inwestować, nie ma możliwości uzyskania zwrotu bez dobrej analizy warunków i skutecznej identyfikacji przyszłych ruchów cen. Dlatego niezbędne jest opanowanie podstaw analizy technicznej lub przynajmniej zrozumienie jej pojęć i wskaźników.

W tej części strony znajdują się dokładne wyjaśnienia dotyczące wszystkich istotnych elementów analizy technicznej, takich jak różne wykresy i ich ilustracje, a także najlepsze wskaźniki techniczne, które należy stosować.

Omówione zostaną niektóre bardziej złożone pojęcia, takie jak metody analizy zmienności, trendów, punktów zwrotnych, czy dynamiki rynku.

Dzięki tym wszystkim wskazówkom szybko zrozumiesz dane wskazane na wykresach, a przede wszystkim będziesz mógł ustalić najlepsze momenty wejścia i wyjścia z rynku.

 

Analiza techniczna: Co to jest?

„Analiza techniczna” jest metodą przewidywania przyszłych trendów aktywów na różnych rynkach finansowych. Jak sama nazwa wskazuje, analiza techniczna opiera się wyłącznie na technicznym aspekcie tradingu i dlatego wykorzystuje wyłącznie dostępne wykresy graficzne i dane historyczne. W szczególności analizowane będą kursy, wolumen obrotów i liczba otwartych pozycji.

Traderzy przeprowadzający analizy techniczne wykonują je przy użyciu najbardziej popularnych wskaźników matematycznych i statystycznych, a także wskaźników graficznych. Następnie wykorzystują wyciągnięte w ten sposób wnioski do podejmowania decyzji i otwierania pozycji. 

Najczęściej stosowane wskaźniki dla tego typu analizy znajdują się na wykresach w czasie rzeczywistym. Dlatego to właśnie ich interpretacja umożliwia ustalenie, jak będzie zachowywać się kurs aktywów w krótko lub długoterminowej perspektywie. W ten sposób można uzyskać sygnały kupna lub sprzedaży, tj. spadku lub wzrostu, za pomocą trendów.

 

Wady i zalety analizy technicznej:

Zaletą analizy technicznej jest przede wszystkim to, że wymaga ona niewielu podstawowych danych, ponieważ wykorzystuje jedynie historyczne dane z wykresów cenowych.

Dzięki zastosowaniu precyzyjnych punktów w czasie i jasno zdefiniowanych poziomów, analiza techniczna pozwala na dokładniejsze przewidywanie najważniejszych momentów, a tym samym najlepszych momentów wejścia i wyjścia z rynku.

Jednak analiza techniczna ma również swoje granice. Jednym ze skutków analizy technicznej i jej coraz powszechniejszego stosowania jest powodowanie zmian kursów aktywów poprzez połączenie analiz wielu traderów. Nazywamy to „zdalnym kierowaniem”.

Ponadto, analiza techniczna powinna być zawsze stosowana jako dodatek do analizy fundamentalnej. Istotnie, nieoczekiwane wydarzenie może zaprzeczyć wnioskom analizy technicznej, nawet bardzo precyzyjnej. Sprawia to, że trading jest nauką nieścisłą. Zawsze więc sprawdzaj wiadomości, które mogą wpływać na kursy.

 

Wskaźniki techniczne odpowiednie dla początkujących:

O ile analiza techniczna przeraża swoją pozorną złożonością, należy mieć świadomość, że nawet początkujący inwestorzy mogą z łatwością korzystać z wykresów do sporządzania prognoz i zajmowania strategicznych pozycji. W tym celu wystarczy przeanalizować przede wszystkim najprostsze wskaźniki, odpowiednie dla początkujących. Takimi wskaźnikami technicznymi są:

  • Punkty zwrotne: Wskaźniki te są łatwe do zidentyfikowania na wykresach dostarczanych przez brokerów i stanowią w rzeczywistości zakres, w jakim cena najprawdopodobniej się zmieni, kontynuując swój trend lub przeciwnie, odwracając go. Czekanie na ruch ceny w punkcie zwrotnym daje dobrą wskazówkę dla zajęcia pozycji na żywo.
  • Poziomy wsparcia i oporu: Te poziomy są również idealne do zajmowania pozycji. Wsparcie jest silnym psychologicznym progiem zniżkowym. Zatem jeśli kurs aktywa przetnie poziom wsparcia w dół, jest to znakiem wzmocnienia trendu spadkowego, a stawiany opór zapowiada prawdopodobny zwrot zwyżkowy. Odnośnie oporu, jest on progiem psychologicznym zwyżkowym. Gdy zostaje przekroczony, często wzrost jest kontynuowany, a gdy stawia opór, następuje zwrot spadkowy.

Początkujący, którzy nie chcą robić samodzielnie analizy technicznej, mogą skorzystać z sygnałów wynikających z analizy technicznej, oferowanych nieodpłatnie przez platformy transakcyjne. Wybierając sygnały o najlepszym wskaźniku zaufania pomnożysz swoje szanse na wygraną na giełdzie (ale także zwiększysz ryzyko straty), bez konieczności zanurzania się w meandry analizy technicznej i graficznej.

Jednocześnie nie należy zapominać o stosowaniu analizy fundamentalnej w celu opracowania bardziej wiarygodnych strategii uwzględniających wszystkie czynniki oddziałujące.