UBER

Kurs akcji Uber - analiza ceny na giełdzie

--- Ogłoszenie ---
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Zamierzasz w najbliższym czasie handlować online akcjami spółki Uber za pomocą CFD dostępnych na Twojej platformie transakcyjnej? Jeśli tak, przeczytaj na tej stronie wszystkie informacje potrzebne do przeprowadzenia analiz jego kursu. Przedstawimy ogólne dane dotyczące notowania tego papieru wartościowego, jak również inne przydatne informacje dotyczące tej firmy, takie jak rodzaj działalności, partnerstwa oraz konkurenci. Na koniec podamy kilka prostych wskazówek dotyczących przeprowadzenia analizy fundamentalnej tego papieru wartościowego.

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

W kontekście możliwości rozwoju grupy, rozwiązania ułatwiające rekrutację kierowców na potrzeby świadczenia usług, a tym samym wzrost liczby kierowców, mogłyby poprawić jakość usług Ubera, skracając czas oczekiwania użytkowników i zwiększając popularność i rentowność w perspektywie długoterminowej.

Analiza nr 2

Ponadto międzynarodowa ekspansja grupy Uber, zwłaszcza na niektórych rynkach, na których przejazdy taksówkami są bardzo drogie, np. w Indiach, stanowi dobrą okazję do rozwoju.

Analiza nr 3

Uber mógłby również szybko stworzyć nowe wyjątkowe usługi, takie jak transport szkolny, przewóz pacjentów do szpitala, czy przewóz zwierząt domowych do weterynarza, co zapewniłoby mu dodatkowe źródła dochodu.

Analiza nr 4

W odniesieniu do zagrożeń dla rozwoju firmy Uber, źródłem problemów w niektórych krajach może być rosnący gniew tradycyjnych firm taksówkarskich spowodowany rzekomą nieuczciwą konkurencją cenową Ubera lub krótszym czasem oczekiwania.

Analiza nr 5

Kierowcy Ubera mogą również wyrażać niezadowolenie z obniżonych marż zysku dla ich działalności, co spowoduje negatywną reklamę dla grupy i może zniechęcić przyszłych kierowców zastanawiających się nad przystąpieniem do systemu.

Analiza nr 6

Rozwojowi firmy mogą również zaszkodzić zmiany w przepisach dotyczące zakazu działalności firmy Uber w niektórych krajach.

Analiza nr 7

Wreszcie, jak podkreślono powyżej, wadą tej grupy jest rosnąca konkurencja, której Uber stawia czoło, a która może doprowadzić do obniżenia cen, co przyczyni się do dalszej utraty kierowców.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami grupy Uber!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Uber

Zacznijmy ten artykuł na temat akcji spółki Uber od przypomnienia dokładnej działalności tej firmy, aby pomóc Ci lepiej zidentyfikować i zrozumieć problemy tego sektora działalności oraz przeprowadzać lepsze analizy.

Grupa Uber, wcześniej znana jako UberCab, jest firmą technologiczną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, której głównym przedmiotem działalności jest rozwój i obsługa aplikacji mobilnych umożliwiających kontakt użytkowników z kierowcami realizującymi transport.

Aplikacje, których właścicielem i operatorem jest Uber, są sprzedawane na całym świecie i są używane w wielu krajach.

Jedną ze szczególnych cech tej grupy jest opracowanie przez nią systemu oferującego regularną sprzedaż usług w taki sam sposób jak usługi okazjonalne, co wywołało wiele kontrowersji.

Różne rodzaje usług oferowanych przez firmę Uber:

  • UberX – zawodowi kierowcy oferujący standardowe sedany;
  • Uber Sedan – zawodowi kierowcy oferujący luksusowe sedany;
  • UberVan – zawodowi kierowcy oferujący furgonetki (do 6 osób);
  • UberPOP – okazjonalni kierowcy prywatni za kierownicą pojazdu osobistego (usługa zawieszona we Francji od 3 lipca 2015 r.)
  • UberPool umożliwiający wspólną trasę z innym pasażerem znajdującym się w tym samym miejscu i jadącym w tym samym kierunku;
  • UberEats oferujący dostawę posiłków z restauracji. Wymaga aplikacji UberEats.
  • UberGreen – zawodowi kierowcy oferujący pojazdy elektryczne lub hybrydowe.
  • UberAccess – zawodowi kierowcy oferujący pojazdy dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Ostatnio Uber jeszcze bardziej zdywersyfikował swoje usługi proponując usługę dostarczania posiłków do domu za pośrednictwem Uber Eats.

Kurs akcji Uber - analiza ceny na giełdzie
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami grupy Uber!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Konkurencję

Znajomość głównych konkurentów grupy Uber z pewnością pomoże w analizie jej potencjału wzrostu, ponieważ o ile grupa była pionierem w swojej dziedzinie, wiele innych firm szybko wskoczyło na ten nowy rynek i prowadzi bezlitosną walkę o konkurencyjność.

Inni konkurenci

Na rynku europejskim i amerykańskim głównymi konkurentami Ubera są Le Cab, Chauffeur Privé i Taxify. Warto również wymienić grupę Lyft, która jest obecnie jednym z najpoważniejszych bezpośrednich konkurentów grupy Uber.

Yandex

Na innych kontynentach i w innych obszarach geograficznych należy również uwzględnić innych konkurentów. W Rosji, a w szczególności w części Azji, trzeba wziąć pod uwagę silną konkurencję ze strony internetowego giganta Yandex, który jest liderem w swoim sektorze działalności.

Didi Xuching

jest liderem VTC w Azji posiadającym większość udziałów w rynku.

Grab

Spółka Grab jest również liderem w tym sektorze w niektórych krajach w Afryce.


Sojusze strategiczne

Aby zwiększyć swoją widoczność i obecność na świecie grupa Uber nawiązała liczne partnerstwa z innymi dużymi firmami. Ogłoszenie o nawiązaniu partnerstwa ma często bezpośredni wpływ na cenę tej akcji, dlatego warto je ściśle monitorować. Oto trzy konkretne przykłady ostatnich partnerstw, które pomogą zrozumieć ich wagę.

Cargo

W 2018 r. grupa Uber nawiązała przede wszystkim bardzo ważne partnerstwo z grupą Cargo. Celem tego partnerstwa jest umożliwienie kierowcom Uberów generowania dodatkowych dochodów poprzez oferowanie sprzedaży produktów podczas przewozu pasażerów. Grupa Cargo współpracuje już z firmami Kellogg’s, Mars, czy Starbucks i dzięki temu zapewni kierowcom bezpłatne pudełko różnych produktów tych marek, które będą oferowane w sprzedaży jako usługa Premium dla klientów Ubera. Za pośrednictwem tego systemu sprzedano już ponad milion produktów. Kierowcy będą odbierali w centrach obsługi Ubera pudełka, które będą zawierać przede wszystkim gumę do żucia i batoniki czekoladowe, ale również kosmetyki, ładowarki do telefonów komórkowych i inne przedmioty, które mogą zainteresować pasażerów.

BNP Paribas

Również w 2018 r. Uber rozpoczął współpracę z dużą grupą bankową w Europie – BNP Paribas w ramach partnerstwa mającego na celu wspieranie kierowców grupy VTC, którzy korzystają z tej aplikacji, przy zakupie kilkuletnich używanych pojazdów. Dzięki temu sojuszowi kierowcy Uberów będą mogli skorzystać ze specjalnych kryteriów wydania decyzji kredytowej w celu uzyskania finansowania, a nawet będą mieli w pełni dedykowaną stronę internetową, dzięki której będą mieli bezpośredni dostęp do szerokiego wyboru używanych pojazdów wstępnie wybranych pod kątem ich potrzeb, a tym samym zgodnych z przepisami VTC. Kierowcy będą mogli wtedy zarezerwować pojazd bezpośrednio online za pośrednictwem tego serwisu. W celu wdrożenia tego partnerstwa bank BNP Paribas opracował za pośrednictwem swojej spółki zależnej Cetelem specjalny model finansowania dla tego partnera spółki Uber. Pozwoli to z pewnością Uberowi zatrudnić więcej kierowców, których zatrudnienie uniemożliwia konieczność zakupu pojazdu, a w szczególności uzyskanie kredytu ze względu na ich specyficzny status zawodowy jako osób pracujących na własny rachunek.

Toyota Motor Corporation

Ostatnio spółka zależna Ubera o nazwie Uber Technologies podpisała z Toyota Motor Corporation umowę o rozszerzeniu dotychczasowego partnerstwa poprzez opracowanie i wprowadzenie na rynek na dużą skalę usługi mobilności w pojazdach dzielonych i autonomicznych. W ramach tego partnerstwa obie grupy połączą swoje know-how i technologie w celu stworzenia pojazdów Toyoty produkowanych specjalnie do jazdy we flocie Ubera. Toyota zainwestuje ponad 500 milionów dolarów w amerykańską firmę. Należy zauważyć, że partnerstwo nawiązane między tymi firmami w zakresie przyszłości autonomicznego prowadzenia pojazdów ma zasadnicze znaczenie dla globalnego rozwoju tej technologii. Celem jest oddanie autonomicznych pojazdów do użytkowania przez niezależnych operatorów flot autonomicznych poprzez podpisanie odpowiednich umów. Na chwilę obecną początkowa flota nazwana Autono-MaaS będzie oparta na istniejącej platformie monospace Toyoty Sienny i będzie zawierać Autonomiczny System Jazdy opracowany przez Ubera i automatycznego asystenta bezpieczeństwa Guardian Toyoty. Toyota udostępni również na potrzeby tego projektu swoją platformę Mobility Services, podstawową infrastrukturę informacyjną dedykowaną dla podłączonych pojazdów. Niedługo zostanie wdrożona faza pilotażowa projektu w sieci Uber Car Sharing, która ma się rozpocząć w 2021 r.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami grupy Uber!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500
Korzyści i mocne strony akcji Uber jako instrumentu giełdowego

Po pierwsze, rozwiązanie wdrożone przez grupę Uber ma bardzo ciekawy zmienny charakter. Zmienność oferowanych usług powinna rzeczywiście umożliwić Uberowi maksymalizację skuteczności jego międzynarodowej ekspansji. Usługi taksówkarskie są wszechobecne w każdym kraju na świecie, a zatem zapotrzebowanie na nie jest rzeczywiste, co umożliwia Uberowi skuteczne reagowanie poprzez łatwe dostosowanie oferty do specyficznych warunków i ograniczeń każdego kraju.

Korzyścią dla grupy Uber są również udogodnienia w zakresie zarządzania personelem, tj. kierowcami, ponieważ może wybierać wykwalifikowanych kierowców i nie ma takich ograniczeń jak inne firmy. Należy pamiętać, że system Ubera opiera się na samozatrudnionych bez umowy o pracę, co dodatkowo ogranicza koszty pracy. Podobnie koszty operacyjne grupy są również bardzo niskie przy braku pewnych potrzeb, ponieważ kontakt między kierowcami a klientami odbywa się wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Kolejną niezaprzeczalną zaletę grupy Uber znajdujemy w jej modelu biznesowym, który umożliwia oferowanie użytkownikom prostej i przejrzystej usługi. Przede wszystkim znają oni z góry cenę przejazdu i mogą zamówić pojazd o dowolnej godzinie.

Kolejnym atutem, który należy wziąć pod uwagę, jest wycena tej firmy. Inwestorzy zainwestowali znaczne kwoty w to przedsiębiorstwo, co daje mu szansę na lepszy rozwój i rozszerzenie działalności na całym świecie poprzez inwestycje m.in. w badania i innowacje.

Kolejną mocną stronu modelu biznesowego grupy Uber jest polityka wyścigu niskich cen w porównaniu z ofertami tradycyjnych taksówek, która umożliwia łatwe pozyskiwanie nowych klientów.

Na końcu warto również uwzględnić bardzo dobrze przemyślaną strategię dywersyfikacji działalności grupy. Po utworzeniu Uber Eats w sektorze dostaw posiłków do domu grupa prawdopodobnie wkrótce stworzy inne usługi tego rodzaju, opierając się na swoim know-how i skutecznym modelu biznesowym.

Wady i słabe strony akcji Uber jako instrumentu giełdowego

Po pierwsze, niepewność inwestorów budzą kwestie etyczne związane z relacjami grupy Uber z kierowcami. Niestety ten model biznesowy oparty na zatrudnianiu osób pracujących na własny rachunek zamiast pracowników na umowę o pracę był w ostatnich latach przedmiotem wielu dyskusji i chociaż Uber podjął rzeczywiste wysiłki w tym kierunku możliwe jest, że nowe ruchy społeczne zakłócą działalność grupy w nadchodzących latach.

Ponadto, nie istnieje żadna rzeczywista więź ani program lojalnościowy pomiędzy Uberem a jego klientami będącymi pasażerami, co może doprowadzić do ich odejścia do potencjalnego konkurenta, zwłaszcza do konkurentów oferujących niższe ceny lub usługi wyższej jakości.

Przepisy prawa i regulacje na rynkach, na których grupa Uber prowadzi działalność, mogą utrudniać rozwój grupy ze względu na nakładane przez nie ograniczenia. Przepisy różnią się w każdym kraju a grupa Uber musi się do nich jak najlepiej dostosować.

Należy również uwzględnić pojawienie się na rynku nowych konkurentów Ubera, który nie posiada już monopolu w tym sektorze działalności. Rynek ten ma niskie bariery wejścia na niego, co ułatwia wejście nowym graczom i oczywiście ogranicza możliwości rozwoju grupy Uber.

Ponadto, pomimo działań mających na celu uproszczenie tego problemu, takich jak partnerstwo z bankiem BNP Paribas, o którym pisaliśmy powyżej, fakt, że kierowcy Ubera muszą sami sfinansować zakup pojazdu może okazać się dużą przeszkodą dla znacznego rozwoju tej działalności.

Podane tu informacje mają jedynie charakter orientacyjny i nie mogą być wykorzystywane bez przeprowadzenia dokładnej analizy fundamentalnej tego papieru wartościowego, uwzględniającej w szczególności dane zewnętrzne, przyszłe publikacje i wszelkie aktualności fundamentalne, które mogą zmienić te mocne i słabe strony lub uczynić je bardziej lub mniej uciążliwymi. Przedmiotowe informacje nie stanowią w żadnym wypadku rekomendacji do celów przeprowadzania transakcji.

Najczęściej zadawane pytania

Kim są poszczególni akcjonariusze Grupy Uber?

Obecnie akcjonariuszami grupy Uber są: SB Investment Advisers – 26,1%, Benchmark Capital Management – 8,83%, Public Investment Fund – 8,57%, Travis Kalanick – 5,78%, Expa Capital – 4,80%, TPG Group Holdings – 4,29%, GV Management – 4,18%, Golman Sachs Asset Management – 3,51%, Dragoneer Investment Group – 2,50% i Lowercase Capital – 2,47%.

Kiedy grupa Uber weszła na giełdę?

Grupa Uber została częściowo wprowadzona na giełdę w maju 2019 roku. Dzięki temu udało jej się zebrać 8,1 miliarda dolarów przy całkowitej kapitalizacji wynoszącej 82 miliardy dolarów. Był to jeden z dziesięciu największych debiutów na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, chociaż wycena była niższa od ogłoszonych danych liczbowych i zakładała ponad 90 miliardów dolarów.

W jaki sposób Uber optymalizuje swój model podatkowy?

Dziennikarze ujawnili ostatnio praktyki optymalizacji podatkowej grupy Uber wskazując, że spółka korzysta ze złożonych rozwiązań finansowych na szczeblu międzynarodowym, w szczególności za pośrednictwem Holandii. Rozwiązania te mają na celu w szczególności obniżenie kwoty podatków płaconych przez spółkę Uber i są zgodne z przepisami podatkowymi różnych krajów, w których grupa prowadzi działalność. Rozwiązania te są więc całkowicie legalne.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami grupy Uber!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500