TESLA

Kurs akcji Tesla - analiza ceny na giełdzie

--- Ogłoszenie ---
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Akcje głównych amerykańskich spółek notowanych na giełdzie są obecnie dostępne dla inwestorów indywidualnych za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych. Pośród tych akcji postanowiliśmy dziś przedstawić informacje o akcji grupy Tesla. W artykule tym znajdziesz praktyczne informacje na temat jej działalności, ale także dane historyczne wynikające z analizy technicznej jej kursu z ostatnich dziesięciu lat.

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

Dlatego zalecamy uważne śledzenie wszystkich oficjalnych oświadczeń grupy i jej kierownictwa, w szczególności w odniesieniu do Master Planu 2. Ogromne znaczenie będzie miało osiągnięcie wyznaczonych przez firmę celów oraz wdrożone w tym celu środki. Dlatego należy zwrócić uwagę na wszystkie rozwiązania finansowe stosowane przez firmę, ewentualne sojusze strategiczne i oczywiście wyniki finansowe grupy.

Analiza nr 2

Po raz kolejny zwracamy uwagę na znaczenie dobrego badania konkurencji, ponieważ Tesla Motors działa w sektorze, który będąc uważany za przyszłościowy, jest bardzo pożądany. W ostatnich latach wyścig o pojazdy elektryczne i autonomiczne toczy się pełną parą, a Tesla nie jest jedyną firmą, która stawia na takie innowacje. Każdy komunikat o opracowywaniu lub wejściu na rynek nowego pojazdu ze strony jednej z tych firm może mieć zatem bezpośredni wpływ na kierunek trendu cen akcji Tesla Motors.

Analiza nr 3

Ponadto każdy ważny komunikat pochodzący z tego sektora działalności może mieć wpływ na cenę akcji Tesla Motors i stanowi doskonały moment wejścia na rynek z uwagi na gwałtowne i bardzo zmienne wzrosty lub odwrócenia trendów.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Tesli!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Tesla

Grupa Tesla, czyli Tesla Motors, jest amerykańską spółką specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży pojazdów elektrycznych. Jej działalność dzieli się jednak na różne branże, w tym przede wszystkim sprzedaż pojazdów silnikowych, następnie sprzedaż elementów układów napędowych do pojazdów elektrycznych oraz usługi rozwojowe.

Dzięki dwóm zakładom produkcyjnym Tesla dociera obecnie głównie na rynek amerykański, ale także do Chin i Norwegii.

Kurs akcji Tesla - analiza ceny na giełdzie
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Tesli!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Konkurencję

Tesla Motors specjalizuje się w produkcji pojazdów elektrycznych i dlatego od kilku lat musi stawiać czoła rosnącej konkurencji ze strony innych dużych producentów samochodów na całym świecie, którzy rozpoczęli wyścig o pojazdy ekologiczne. Poznaj głównych konkurentów grupy w tym segmencie, aby lepiej przeprowadzić analizę kursu akcji Tesla Motors:

Renault

 jest prekursorem tego segmentu we Francji.

Grupa PSA

 dopiero wchodzi na rynek pojazdów elektrycznych, ale stanowi poważne zagrożenie.

BMW

jest pionierem samochodu elektrycznego w Niemczech, produkuje już kilka modeli z wysokiej półki.

Volkswagen

 w 2017 roku wprowadziła na rynek szeroką gamę pojazdów elektrycznych i autonomicznych.


Sojusze strategiczne

Tesla Motos nawiązała również różne partnerstwa strategiczne, które umożliwiły jej utrzymanie pozycji lidera w tym sektorze. Główne sojusze:

Allianz

W 2014 roku grupa Allianz specjalizująca się w ubezpieczeniach, a w szczególności jej francuska spółka zależna zajmująca się ubezpieczeniami samochodowymi, podpisała umowę partnerską z Tesla Motors oferując w ten sposób swoje usługi klientom marki pojazdów.

NVidia 

Grupa Tesla Motors oraz spółka NVidia są partnerami od 2016 roku w ramach początkowej fazy rozwoju największego na świecie ekranu dotykowego wbudowanego w pojazd. Już dziś NVIDIA wyposaża systemy informacyjno-rozrywkowe i cyfrowe pulpity w każdym pojeździe wyprodukowanym przez Tesla Motors, w tym w najnowszym modelu X.

Panasonic

Również w 2016 roku japońska grupa Panasonic ogłosiła inwestycję o wartości ponad 30 mld jenów w fabrykę ogniw i modułów fotowoltaicznych dla Tesla Motors. Komunikat ten spowodował wzrost akcji Tesli o 3% w trakcie jednej sesji.

Mercedes

Jeszcze niedawno, w 2019 roku, grupa Tesla dała do zrozumienia, że nawiąże niebawem partnerstwo z grupą Mercedes w ramach opracowywania samochodu dostawczego o zerowej emisji zanieczyszczeń, który będzie w dwóch wersjach, po jednej dla każdego z tych producentów.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Tesli!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500
Korzyści i mocne strony akcji Tesla jako instrumentu giełdowego
  • Po pierwsze, firma Tesla Motors była pierwszą firmą na świecie, która opracowała samochód sportowy zasilany jedynie energią elektryczną. Ten wyczyn umożliwił jej uzyskanie dużej przewagi nad głównymi konkurentami.
  • Fakt, że Tesla Motors jest nie tylko jednym z najpopularniejszych producentów na rynku, ale także ważnym dostawcą dla innych producentów samochodów, w tym grupy Toyota, jest oczywiście prawdziwym atutem tej akcji z uwagi na dobrą dywersyfikację inwestycji.
  • Kolejną wielką zaletą firmy jest fakt, że Tesla Motors jest innowacyjną firmą w branży przekładni elektrycznych, co czyni ją prawdziwym ekspertem na rynku i umożliwia pozyskanie wielu klientów.
  • Jeśli chodzi o mocne strony tej firmy, można również wspomnieć o jej potencjale innowacyjnym z uwagi na wiedzę i know-how umożliwiające samodzielne projektowanie pojazdów, bez konieczności udziału pośredników, co również zwiększa jej marże.
  • Ponadto grupa Tesla Motors realizuje strategicznie duże oszczędności skali opracowując na przykład platformy, które mogą być wykorzystywane do kilku różnych modeli pojazdów.
Wady i słabe strony akcji Tesla jako instrumentu giełdowego
  • Po pierwsze, i jest to bez wątpienia największa słabość grupy, należy zauważyć, że ze względu na strategię rozwoju pojazdów wyłącznie we własnym zakresie, w tym ich podzespołów, Tesla Motors może czasami ponosić duże koszty z tego tytułu w porównaniu z konkurencją, która korzysta z tańszych dostawców i usługodawców zagranicznych. Oszczędności skali nie są więc koniecznie osiągane.
  • Druga poważna wada tej akcji i ostatnia znana poważna słabość tej grupy dotyczy ceny produktów wprowadzanych do obrotu przez tę grupę. Istotnie cena sprzedaży produktów Tesli jest bardzo często wyższa od cen oferowanych przez jej konkurentów sprzedających pojazdy, które chociaż są bardziej tradycyjne, w szczególności pojazdy z silnikami spalinowymi, są przede wszystkim jednak tańsze. Powoduje to mniejszy wolumen sprzedaży Tesli, a co za tym idzie, w dłuższej perspektywie, mniejszą rentowność.
Podane tu informacje mają jedynie charakter orientacyjny i nie mogą być wykorzystywane bez przeprowadzenia dokładnej analizy fundamentalnej tego papieru wartościowego, uwzględniającej w szczególności dane zewnętrzne, przyszłe publikacje i wszelkie aktualności fundamentalne, które mogą zmienić te mocne i słabe strony lub uczynić je bardziej lub mniej uciążliwymi. Przedmiotowe informacje nie stanowią w żadnym wypadku rekomendacji do celów przeprowadzania transakcji.

Wprowadzenie na giełdę i notowanie akcji Tesla Motors:

Kurs akcji Tesla jest obecnie notowany na amerykańskim rynku Nasdaq Global Select Market. Wchodzi ona również w skład indeksu giełdowego Nasdaq 100.

 

Dane giełdowe

Odkryjmy teraz razem kilka bardzo ważnych informacji o akcji Tesla Motors, a dokładniej o firmie Tesla Motors i jej miejscu na krajowym i międzynarodowym rynku akcji. Niniejsze ogólne informacje będą użyteczne do ogólnego zrozumienia pozycji tej akcji na giełdzie, a tym samym do lepszej analizy jej kursu na żywo.

 

Jak grupa Tesla Motors pozyskuje finansowanie?

Pierwszą inwestycją, która umożliwiła utworzenie spółki Tesla, była inwestycja jej współtwórcy PayPal Elona Muska, który został następnie prezesem zarządu spółki Tesla. Kierował on również dwiema pierwszymi rozmowami finansowymi i współkierował trzecią z Vantagepoint Venture Partners. Ta ostatnia rozmowa dotycząca finansowania umożliwiła wejście nowych inwestorów, takich jak Sergey Brin i Larry Page, współzałożycieli spółki Google, oraz Jeffa Skolla, byłego prezesa grupy eBay.

W 2007 roku grupa zebrała co najmniej 105 mln USD w ramach prywatnego finansowania, w którym Elon Musk partycypował w wysokości 37 mln USD. Elon Musk ostatecznie przejął zarząd nad grupą w 2008 roku po odejściu Ze’ev Drori, kalifornijskiego przedsiębiorcy, który zastąpił Martina Eberharda w 2007 roku.

Po uruchomieniu sieci prawie 3000 superładowarek, które umożliwiają naładowanie do pełna w 45 minut, Tesla wydała kilka miliardów dolarów na budowę fabryki akumulatorów w Nevadzie, aby wyposażyć Model 3. W tym celu od 2013 roku musiała zebrać na rynkach prawie 4 miliardy dolarów. Warto jednak zauważyć, że od czasu jej wejścia na rynek w 2010 r. cena akcji wzrosła 11-krotnie.

Następnie w 2017 r. Tesla ponownie pozyskała 1,2 mld USD poprzez emisję 1,3 mln akcji zwykłych i sprzedaż uprzywilejowanych zamiennych papierów wartościowych z terminem zapadalności do 2022 r.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest struktura akcjonariatu grupy Tesla?

Obecnie Grupa Tesla należy częściowo do kilku dużych prywatnych akcjonariuszy, w tym Elona Muska, który posiada 18,9% udziałów, Public Investment Fund Private Equity – 9,18%, Baillie Gifford & Co – 7,46%, Capital Research & Management Co – 5,68%, The Vanguard Group Inc – 4 ,32%, Fidelity Management & Research – 2,77%, Jennison Associates – 2,24%, BlackRock Fund Advisors – 1,99%, Larry Ellison – 1,66% i SSgA Funds Management Inc – 1,63%.

Jakie są ostatnie wyniki grupy Tesla?

Roczne sprawozdanie grupy Tesla za 2020 rok wykazało wynik netto w wysokości prawie 721 mln USD i obrót w wysokości 31,5 mld USD, co oznacza wzrost o ponad 28% w skali roku. Marża operacyjna wyniosła 6,3% i była jedną z najlepszych w branży motoryzacyjnej. W 2020 roku Tesla sprzedała 499 550 pojazdów, a w ostatnim kwartale tego roku ustanowiła nawet rekord sprzedaży kwartalnej. Ponadto grupa spodziewa się wzrostu sprzedaży o 50% w 2021 roku.

Jaką analizę należy wykonać, aby zbadać kurs akcji grupy Tesla?

Aby dokładnie zbadać kurs akcji grupy Tesla online należy wziąć pod uwagę kilka rodzajów analizy. Przede wszystkim należy przeprowadzić dobrą analizę fundamentalną badając elementy zewnętrzne, czynniki i ważne publikacje oraz analizę techniczną polegającą na badaniu wykresów giełdowych.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Tesli!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500