SHELL

Kurs akcji Shell - analiza ceny na gieldzie

--- Ogłoszenie ---
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Możesz już dziś zainwestować w kurs akcji Royal Dutch Shell, a tym samym w sektor energetyczny, po zapoznaniu się z naszą szczegółową kartą informacyjną zawierającą wszystkie ważne informacje o akcjach tej spółki. Znajdziesz w niej analizę techniczną historii jej kursów, jak również notowania na żywo.

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

Po pierwsze, należy uważnie monitorować wszystkie transakcje przejęcia i nabycia udziałów spółki lub konkurencyjnych spółek, umożliwiające spółce Shell zdobycie większego udziału w rynku.

Analiza nr 2

Kolejnym ważną informacją, którą należy śledzić, jest zmiana światowego popytu na paliwa.

Analiza nr 3

Trzeba również monitorować przepisy prawa i ewentualne zmiany w regulacjach międzynarodowych, które mogą mieć wpływ na działalność i rentowność tej spółki.

Analiza nr 4

Chociaż spółka Shell jest jednym z liderów w swojej branży, wciąż musi stawiać czoła silnej konkurencji. Trzeba to również uwzględnić i poświęcić trochę czasu na poznanie przeciwników tej grupy, śledząc ich wyniki, publikacje i udziały w rynku.

Analiza nr 5

Konieczne jest również monitorowanie przepisów w zakresie ochrony środowiska, które stają się coraz bardziej rygorystyczne i mogą stanowić przeszkodę dla działalności grupy Shell.

Analiza nr 6

Zagrożeniem dla grupy Shell jest również globalna niestabilność gospodarcza.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Shell!
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Shell

Grupa Royal Dutch Shell jest holenderską spółką prowadzącą działalność na rynku produkcji i dystrybucji ropy naftowej i gazu ziemnego. Aby lepiej zrozumieć działalność tej grupy, można ją podzielić na kilka segmentów pod względem generowanych obrotów, a mianowicie:

Jak wiadomo, większość przychodów Royal Dutch Shell pochodzi z działalności rafineryjnej i dystrybucyjnej – stanowi 86,2% obrotów. Grupa posiada ponad 21 rafinerii oraz sieć ponad 44.000 stacji paliw na całym świecie. Ponadto w tym sektorze grupa oferuje działalność produkcyjną w zakresie produktów petrochemicznych, takich jak olefiny, aromaty, rozpuszczalniki, etyleny, propyleny, fenole czy dodatki, a także działalność w zakresie produkcji energii słonecznej.

Pozostałe 13,8% przychodów grupa uzyskuje z poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Warto nadmienić, że firma ta rozwija działalność w zakresie produkcji energii wiatrowej i wydobycia piasków roponośnych.

Dobrze jest również znać geograficzne rozmieszczenie działalności grupy. Royal Dutch Shell osiąga 30,6% obrotów w Europie, 39,6% w Azji, Oceanii i Afryce, 23,1% w USA i 6,7% w pozostałej części świata.

Kurs akcji Shell - analiza ceny na gieldzie
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Shell!
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Konkurencję

Grupa Royal Dutch Shell, znana jako Shell, od lat jest jednym z gigantów światowego przemysłu naftowego. W 2013 roku była liderem w tym sektorze, jednak została wyprzedzona przez swojego głównego konkurenta, chińską grupę Sinopec.

Obecnie Royal Dutch Shell jest na drugim miejscu w sektorze osiągając obroty ponad 270 mld dolarów. Konkuruje jednak z wieloma dużymi spółkami naftowymi, które nieustannie próbują odebrać jej udział w rynku, a które z pewnością warto poznać. Przedstawiamy je poniżej.

ExxonMobil

Największym bezpośrednim konkurentem Royal Dutch Shell jest obecnie amerykański koncern naftowo-gazowy ExxonMobil Corporation. Jest to jeden z największych megakoncernów naftowych, którego rezerwy są obecnie uważane za największe pośród firm prywatnych.

Grupa BP

Kolejne miejsce zajmuje brytyjska spółka BP, zajmująca się poszukiwaniem, wydobyciem, rafinacją i marketingiem ropy naftowej, która istnieje od 1909 roku. Stała się nawet największą firmą w Wielkiej Brytanii po połączeniu się z Amoco, Atlantic Richfield i Burmah Castrol. Jest również trzecią co do wielkości spółką naftową na świecie. Grupa BP prowadzi obecnie działalność w około 100 krajach i zatrudnia ponad 80 000 osób.

Total

Należy również monitorować francuską grupę Total SA, która również jest wiodącą spółką naftowo-gazową i największą francuską spółką w tym sektorze pod względem wielkości obrotów. Spółka ma również czwartą co do wielkości kapitalizację rynkową w strefie euro. Grupa prowadzi kompletny zakres działalności w tym sektorze, od wydobycia ropy i gazu ziemnego do tworzenia energii, w tym rafinacji i sprzedaży. Grupa Total działa również w sektorze energii niskoemisyjnej i wytwarzania energii elektrycznej. Jest obecna w ponad 130 różnych krajach i zatrudnia ponad 100 000 pracowników. Prowadzi ponad 16 000 stacji paliw na całym świecie, w tym 3 500 we Francji pod markami Total, Total Access i ELAN.

Chevron

Amerykańska firma Chevron Corporation jest drugą co do wielkości spółką naftową w USA, zaraz po ExxonMobil. Firma ta prowadzi działalność w około 180 różnych krajach i we wszystkich segmentach przemysłu naftowego i gazowego, takich jak poszukiwanie i wydobycie, rafinacja, sprzedaż i transport, produkcja i sprzedaż chemikaliów oraz wytwarzanie energii. Firma wchodzi w skład indeksu Dow Jones Industrial Average i znajduje się w pierwszej dziesiątce firm na świecie o najwyższych przychodach.

ConocoPhillips

Ostatnim poważnym konkurentem Royal Dutch Shell jest amerykańska grupa ConocoPhillips, która specjalizuje się w wydobyciu, transporcie i przetwarzaniu ropy naftowej. Spółka prowadzi sieci stacji paliw w wielu krajach.


Sojusze strategiczne

Total

W 2016 roku Royal Dutch Shell zawarła partnerstwo z grupą Total w ramach dwóch dużych projektów w Iranie oraz rozwoju pól naftowych.

Sinopec

Pierwsze partnerstwo, jakie chcemy przedstawić, zostało podpisane w 2019 roku pomiędzy Royal Dutch Shell i chińską spółką państwową Sinopec. Dotyczy ono przyszłego udziału koncernu naftowego i gazowego w działaniach Chin na rzecz wydobycia zasobów ropy łupkowej, które prawdopodobnie są ogromne. Dzięki temu porozumieniu Royal Dutch Shell stała się jedną z niewielu firm z tej branży, która uzyskała dostęp do sektora ropy łupkowej w tym kraju. Pierwsza część porozumienia dotyczy współpracy obu podmiotów w celu zbadania złoża Dongying we wschodniej prowincji Shandong, choć nie ujawniono więcej szczegółów na ten temat. Przypomnijmy, że Chiny przedsięwzięły już kilka niezbędnych kroków w celu wykorzystania swoich ogromnych zasobów gazu łupkowego, którego udział w całkowitym wydobyciu gazu w 2018 roku wyniósł 6%. Wydobycie złóż ropy łupkowej w tym kraju dopiero się rozpoczyna, przede wszystkim ze względu na niezbyt korzystną geologię i relatywnie wysokie koszty rozwojowe. Mimo kilkuletnich wysiłków wydobycie ropy łupkowej w Chinach nadal stanowi bardzo niewielki udział w ogólnym wydobyciu ropy naftowej w tym kraju – zaledwie 1%. Należy również zauważyć, że chińska ropa łupkowa charakteryzuje się szczególnie niską przepuszczalnością, co skutkuje bardzo małym wydobyciem z każdego odwiertu, a tym samym bardzo utrudnia uzyskanie rentowności ekonomicznej dla tych projektów na dużą skalę. W tym celu nawiązano partnerstwo z Royal Dutch Shell, która posiada know-how i wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, które wniesie do Chin w nadchodzących miesiącach i latach.

Riot Games

Drugim ważnym partnerstwem jest zaskakujące partnerstwo podpisane również w 2019 roku. Jest to w zasadzie porozumienie zawarte pomiędzy koncernem naftowym a firmą Riot Games, która specjalizuje się w tworzeniu gier wideo. Riot Games od kilku lat stara się rozwijać Sport komputerowy dzięki swojej flagowej grze League of Legends, w której rywalizacja odgrywa dominującą rolę i jest siłą napędową. W ramach realizacji tego projektu firma Riot Games zaprosiła różnych inwestorów, w tym Royal Dutch Shell. Partnerstwo to jest pierwszym tego rodzaju. Dzięki inwestycji zrealizowanej na podstawie tego porozumienia Royal Duytch Shell nazwie swoją nazwą sekwencję wideo, która będzie wyświetlana podczas każdego meczu LEC, czyli europejskich mistrzostw League of Legends. W ten sposób fani tej gry będą widzieli np. Barona Power Play z Shell V-Power. Koncern naftowy będzie w ten sposób promował swoją markę benzyny premium. A spółka Riot Games skorzysta z czeku na nieujawnioną jeszcze kwotę i umożliwi swoim fanom wygranie wielu nagród. Niektórzy niemieccy gracze otrzymają bonusy do wykorzystania w grze pokazując przy wejściu na mecz kartę SmartClub.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Shell!
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Shell!
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500