NOKIA

Kurs akcji Nokia - analiza ceny na giełdzie

--- Ogłoszenie ---
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

Po pierwsze, należy wiedzieć, że akcja Nokii jest bardzo wrażliwa na komunikaty niektórych jej konkurentów. Należy zatem z największą uwagą śledzić oświadczenia firm Vodafone, Ericsson i AT&T.

Analiza nr 2

Należy również ściśle monitorować różne plany strategiczne opracowane przez firmę Nokia, które można porównać z rzeczywistymi wynikami osiągniętymi przez firmę w celu przewidywania przyszłych trendów tego papieru wartościowego.

Analiza nr 3

Warto też śledzić nawiązane ostatnio sojusze w celu oszacowania rentowności tych partnerstw. Dotyczy to w szczególności partnerstwa z Samsung Electronics, jak również partnerstwa podpisanego w ramach utworzenia chińskiej spółki joint venture z Shanghai Bell.

Analiza nr 4

Ponadto, jak mogliśmy zobaczyć powyżej, trzeba obserwować przyszłe relacje Nokii z innymi przedsiębiorstwami lub z inwestorami oraz ewentualne decyzje, które mogą z nich wynikać, w szczególności w odniesieniu do utrzymania pewnych szczególnych rodzajów działalności grupy, które są uznawane za mało rentowne.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Nokii!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Nokia

Nokia jest firmą specjalizującą się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży sprzętu telefonii komórkowej. Jej działalność jest zróżnicowana i obejmuje zarówno sprzedaż telefonów komórkowych i smartfonów, produktów multimedialnych, czy oprogramowania, jak również zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi i sprzedaż różnych urządzeń mapujących.

Nokia generuje większość obrotów w Japonii, ale osiąga również zyski w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Kurs akcji Nokia - analiza ceny na giełdzie
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Nokii!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Konkurencję

Ponad dziesięć lat temu, dzięki sukcesowi telefonu Nokia 3310, Nokia była jeszcze liderem w sektorze telefonii komórkowej. Jednak od tego czasu wielu konkurentom udało się zdobyć pozycję na tym rynku i zepchnąć fińskiego producenta na dół rankingu największych producentów telefonów komórkowych. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć pozycję Nokii w tym sektorze, poniżej przedstawiamy listę jej głównych konkurentów:

Samsung

nadal jest oczywiście jednym z liderów w tym sektorze, pomimo niewielkiego spadku udziału w rynku.

Apple 

Kolejnym konkurentem jest amerykański gigant Apple, który nadal jest w czołówce pod względem sprzedaży.

Huawei

Chińska firma miała wyjątkowo obiecujący start i obecnie bije rekordy sprzedaży smartfonów.

Xiaomi

Należy również uwzględnić konkurencję ze strony innej chińskiej firmy, grupy Xiaomi, która zdobywa coraz większy udział w rynku.


Sojusze strategiczne

W ostatnich latach Nokia zdołała przyciągnąć kilka dużych firm, z którymi nawiązała strategiczne partnerstwa.

Vodafone

W 2007 roku Nokia podpisała umowy z kilkoma operatorami telefonii komórkowej, takimi jak Vodafone, w celu oferowania mobilnej sieci społecznościowej o nazwie Mosh, która ostatecznie nie odniosła oczekiwanego sukcesu.

Microsoft

W 2011 r. Nokia została partnerem Microsoftu, instalując jego wiodącą wyszukiwarkę Bing w całej gamie smartfonów.

BMW

Nokia wynegocjowała również kilka partnerstw z producentami samochodów, m.in. BMW, Mercedesem, czy Volkswagenem, w celu zdobycia pozycji w sektorze zintegrowanych systemów nawigacyjnych.

Tencent

W 2019 roku grupa Nokia podpisała również umowę partnerską z tą chińską firmą w celu połączenia sił badawczo-rozwojowych i opracowania nowych aplikacji dostępnych za pośrednictwem 5G.

Iliad

Również w 2019 roku Nokia połączyła siły z firmą Iliad w celu uruchomienia sieci 5G w 2020 roku we Francji i we Włoszech.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Nokii!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500
Korzyści i mocne strony akcji Nokia jako instrumentu giełdowego

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać o akcji Nokii jest to, że jej emitent zajmuje dobrą pozycję na rynku telekomunikacyjnym. Istotnie po połączeniu z grupą Alcatel-Lucent, Nokia zdołała zostać jednym z trzech liderów na rynku międzynarodowym, co sprawia, że jej akcje są względnie bezpieczne.

Grupa Nokia ma również niezaprzeczalną przewagę, jeśli chodzi o obecność geograficzną na świecie. Dzięki połączeniu z Alcatel-Lucent, nowa grupa ma silny zasięg międzynarodowy i doskonałe rozmieszczenie w głównych strefach ekonomicznych świata. Nokia jest szczególnie dobrze reprezentowana w Ameryce Północnej, gdzie generuje ponad 31% obrotów, dociera także na bardzo pożądany rynek chiński generując na nim ponad 15% obrotów. Oczywiście rynek europejski jest również rentowny –firma osiąga 21% obrotów w Unii Europejskiej a region Azji i Pacyfiku nie pozostaje w tyle, ponieważ pozwala grupie na generowanie 18% obrotów.

Oprócz pozycji w pierwszej trójce światowego rynku telekomunikacyjnego, firmie Nokia udało się ugruntować pozycję lidera w różnych segmentach specjalnych, co umożliwia jej zyskanie renomy i wzmacnianie wizerunku specjalisty w tym sektorze. Przykładowo Nokia jest obecnie światowym liderem w dziedzinie dostępu do szerokopasmowego Internetu ADSL i FTTx. Jest również międzynarodowym liderem w dziedzinie technologii transmisji optycznej, integracji triple-play/IPT i zajmuje strategiczną pozycję w dziedzinie sieci stacjonarnych i komórkowych, nawet jeśli nie jest w nich liderem. Istnieją również inne bardzo pożądane segmenty, w których firmie Nokia udało się zająć pozycję jednego z największych graczy, takie jak routing IP, sieci optyczne DWDM, routery rdzeniowych sieci oraz aplikacje i usługi oparte na chmurze.

Rzecz jasna Nokia nie zamierza spocząć na laurach w celu zagwarantowania przyszłych wyników i jest przede wszystkim firmą skoncentrowaną na innowacjach technologicznych. Należy bowiem podkreślić dużą zdolność innowacyjną tej grupy, która inwestuje prawie 5 mld dolarów w badania i rozwój. W zakresie badań przedsiębiorstwo skupia się obecnie głównie na sieci 5G, w czym ma wielu konkurentów ze strony wszystkich podmiotów działających w sektorze telekomunikacji. Jednak grupa rozwija się również na innych, różnorodnych obszarach, takich jak zwirtualizowane sieci, chmura, analiza danych sieciowych, czujniki czy zaawansowane obrazowanie, które mają wiele możliwości zaskoczenia odbiorców dochodowymi innowacjami.

Nokia posiada również portfel patentów o wartości ponad 8 mld euro i korzysta z umów partnerskich w zakresie sprzedaży terminali podpisanych z takimi gigantami telekomunikacyjnymi jak LG i Samsung, które gwarantują jej znaczne przychody.

Ponadto, Nokia oferuje inwestorom korzyści w postaci regularnych zwrotów w formie wykupu akcji, które są szczególnie opłacalne.

Wady i słabe strony akcji Nokia jako instrumentu giełdowego

Po pierwsze, słabą stroną Nokia jest przyszłość niektórych jej obszarów działalności, takich jak telefony komórkowe. Istotnie, wiadomości gospodarcze tej spółki pokazały ostatnio, że niektórzy inwestorzy, którzy próbowali zbliżyć się do tej grupy, wybierali strategie sprzedaży segmentu telefonów komórkowych grupy, który uważają za zbyt mały i mało dochodowy na tle konkurencji i innych obszarów działalności grupy. Odczucie to dotyczy również obligacji zamiennych na akcje.

Niektórzy inwestorzy, którzy używają m.in. bankowych produktów inwestycyjnych do inwestowania w akcje Nokii, mogą być również rozczarowani z powodu wygaśnięcia kwalifikowalności akcji Nokii do Banku rozliczeń opóźnionych. Wynika to z przeniesienia głównej siedziby firmy do Finlandii po utworzeniu nowej grupy Nokia Corporation, która zmienia prawne wykorzystanie papierów wartościowych w Europie, a w szczególności we Francji.

Można również zauważyć, że rynek sieci adresowalnych pozostaje dość złożonym i trudnym sektorem działalności od roku 2016 oraz że rynek telefonii komórkowej wykazuje pewną stabilność, ale również brak możliwości zmian na lepsze. Te niepewności potęgują inne wątpliwości, w szczególności dotyczące nowego fińskiego zarządu grupy, który może znacząco zmienić długoterminową strategię firmy. Oczekuje się m.in. redukcji zatrudnienia w skali międzynarodowej oraz innych decyzji, które mogą wywołać obawy inwestorów lub powstrzymać przed zajęciem pozycji kupna.

Ponadto, chociaż Nokia zawsze była hojna wobec swoich akcjonariuszy, należy zauważyć, że grupa Alcatel-Lucent, z którą niedawno się połączyła, nie oferuje takich korzyści w zakresie wypłaty dywidendy. Istotnie grupa ta nie wypłaciła swoim akcjonariuszom dywidendy od 2006 r., co może zniechęcić nowych akcjonariuszy.

Na koniec ważne jest, aby wiedzieć, że grupa Nokia otrzymała niedawno ostrzeżenie odnośnie swojej marży i obrotów za rok 2017, co spowodowało, jak widać na historycznych wykresach, silną negatywną reakcję rynku pod koniec tego roku.

Podane tu informacje mają jedynie charakter orientacyjny i nie mogą być wykorzystywane bez przeprowadzenia dokładnej analizy fundamentalnej tego papieru wartościowego, uwzględniającej w szczególności dane zewnętrzne, przyszłe publikacje i wszelkie aktualności fundamentalne, które mogą zmienić te mocne i słabe strony lub uczynić je bardziej lub mniej uciążliwymi. Przedmiotowe informacje nie stanowią w żadnym wypadku rekomendacji do celów przeprowadzania transakcji.

Najczęściej zadawane pytania

Kim są główni akcjonariusze Nokii?

Obecnie główni akcjonariusze grupy Nokia posiadają następujący udział: 3,65% udziałów w kapitale należy do Solidium Oy, 2,86% do The Vanguard Group, 2,35% do Norges Bank Investment Management, 2,24% do Fidelity Management & Research, 2,01% do Invesco Advisers, 1,65% do Capital Research & Management, 1,56% do BNP Paribas Asset Management France, 1,39% do Capital Research & Management Global Investors, 1,34% do Lyxor International Management i 1,33% do Amundi Asset Management SA.

Na jakich rynkach finansowych notowane są akcje Nokii?

Akcje Nokii są obecnie notowane na różnych rynkach finansowych, w tym na następujących:

  • Giełda OMX, która jest najstarszym rynkiem giełd północnoeuropejskich.
  • Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, która jest największym centrum finansowym na świecie.
  • Giełda Papierów Wartościowych we Frankfurcie, która jest jednym z głównych centrów finansowych w Niemczech.
  • I wreszcie Euronext, który jest obecnie największym europejskim centrum finansowym.

Gdzie mogę sprawdzić kurs akcji Nokii?

Jeśli planujesz śledzić kurs akcji firmy Nokia na żywo, aby spekulować na zmianie kursu tego waloru, wystarczy, że uzyskasz dostęp do wykresu giełdowego w czasie rzeczywistym. Będziesz wtedy mógł śledzić notowania tych akcji na rynku Euronext z dowolnej wyspecjalizowanej strony lub na żywo z platformy transakcyjnej, z możliwością wyświetlania różnych okresów czasu lub historycznych kursów tych akcji od daty ich wprowadzenia do obrotu do dnia dzisiejszego.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Nokii!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500