MICROSOFT

Kurs akcji Microsoft - analiza ceny na giełdzie

--- Ogłoszenie ---
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Akcje spółki Microsoft należą do najbardziej znanych na rynku technologicznym i dlatego przyciągają wielu inwestorów ze względu na ich zmienność i popularność tej spółki. Dlatego kuszące jest inwestowanie w te papiery wartościowe, czy to poprzez giełdowe produkty inwestycyjne banku, czy korzystając z internetowej platformy transakcyjnej. Jednak aby skutecznie spekulować na papierach wartościowych tej znanej na całym świecie spółki osiągającej astronomiczne obroty, musisz mieć podstawową wiedzę o działalności Microsoftu i historycznych zmianach kursu jej akcji. Przedstawiamy zatem kilka cennych wskazówek i rad, które warto zastosować.

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

Po pierwsze, porozmawiajmy o możliwościach rozwoju i wzrostu tej firmy. Grupa Microsoft posiada wyjątkowo duży kapitał, który nie został wykorzystany w całości. Należy zatem śledzić inwestycje grupy w badania i rozwój, a także ewentualne transakcje przejęcia przedsiębiorstw i nowych firm działających w innowacyjnych sektorach gospodarki, które mogą umożliwić spółce Microsoft utrzymanie pozycji lidera w sektorze produktów i usług technologicznych.

Analiza nr 2

Grupa Microsoft zamierza również w pełni wykorzystać swoją bazę klientów. Istotnie, chociaż sprzedaż znajduje się obecnie w fazie stagnacji, dobra strategia marketingowa mająca na celu skłonienie obecnych klientów do wydawania większej ilości pieniędzy może stymulować wzrost obrotów firmy. Wszystkie strategie w tym kierunku należy przeanalizować z najwyższą starannością ze względu na ich znaczący wpływ na kurs tej akcji.

Analiza nr 3

Przykładowo, o ile Microsoft cieszy się dobrą reputacją w swoich ulubionych segmentach, którym są komputery i oprogramowanie, pozostaje w tyle w innych bardzo obiecujących segmentach, takich jak technologia mobilna. Inne duże firmy, takie jak Apple, szybciej dostrzegły możliwości w tym sektorze i skorzystały z nich. Przyszłość produktów Microsoftu w tym segmencie może znacząco wpłynąć na cenę jej akcji na giełdzie.

Analiza nr 4

Jak pokazują słabe strony Microsoftu, ceny produktów oferowanych przez grupę pozostają stosunkowo wysokie w porównaniu z cenami wielu bardziej dostępnych konkurentów. Podążając dalej w tym kierunku Microsoft straci część rynku. Dlatego warto sprawdzić, czy firma zamierza wdrożyć strategię sprzedaży oprogramowania i produktów lepiej dostępnych w celu odzyskania części udziału w rynku.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Microsoftu!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Microsoft

Spółka Microsoft została założona w Stanach Zjednoczonych w 1975 roku przez założycieli Billa Gatesa i jego partnera Paula Allena, którzy obecnie są równie dobrze znani, jak wielcy amerykańscy przywódcy.

Bardzo szybko firma Microsoft znalazła sobie miejsce na rynku stając się światowym liderem w rozwoju i sprzedaży komputerowych systemów operacyjnych i oprogramowania dla komputerów i serwerów. Następnie Microsoft wykorzystała rozwój sektora internetowego do dalszego rozszerzenia swojej działalności tworząc Windows Live.

Sukces tej firmy był jednak w przeszłości w dużej mierze kontrowersyjny, ponieważ niektórzy konkurenci uważali, że nadużywa ona swojej pozycji lidera tym rynku.

Microsoft osiąga obroty w wysokości ponad 58 mld euro i roczny zysk netto w wysokości około 16 mld euro. Działalność tej firmy można podzielić na następujące segmenty:

  • Systemy operacyjne stanowią 50% całkowitego obrotu spółki.
  • Oprogramowanie stanowi 31% całkowitego obrotu.
  • Gry wideo, w tym słynny Xbox, przynoszą 14% obrotów.
  • Usługi internetowe stanowią jedynie 5% obrotów spółki.
Kurs akcji Microsoft - analiza ceny na giełdzie
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Microsoftu!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Konkurencję

Grupa Microsoft nadal jest liderem w swoim ulubionym segmencie systemów operacyjnych, ponieważ jej system Windows jest nadal instalowany na większości komputerów. Jednak w obliczu coraz silniejszego rozwoju technologicznego udało jej się zdywersyfikować działalność, co sprawia, że stawia czoła nowej formie konkurencji dotyczącej ogólnie sektorów nowych technologii.

Abyś mógł lepiej zrozumieć, które firmy mogą przejąć udział Microsoftu w rynku, przedstawiamy kilku jego głównych konkurentów na całym świecie, z których, jak sam zauważysz, większość to firmy notowane na giełdzie.

Apple 

w zakresie systemów operacyjnych.

Firma Hewlett-Packard

w zakresie terminali.

IBM

w zakresie systemów komputerowych.

Oracle Corporation

w zakresie oprogramowania.

Google 

w zakresie Internetu.

Nintendo

w zakresie konsoli i gier wideo.

Sony Corporation

w zakresie urządzeń przenośnych.

Yahoo! Inc.

w zakresie rozwiązań internetowych.

Intel Corporation

 w zakresie mikroprocesorów i procesorów.


Sojusze strategiczne

Microsoft jest również partnerem wielu rodzajów firm na całym świecie, z których niektóre są również notowane na giełdzie.

Schneider Electric

Dotyczy to w szczególności spółki Schneider Electric w ramach partnerstwa na rzecz rozwoju przełomowych technologii w celu optymalizacji działań i przekształcania produktów i usług dzięki Internetowi Rzeczy.

Thales

Inna umowa partnerska podpisana ze spółką Thales w 2015 r. dotyczy uruchomienia nowych usług, które umożliwiają szyfrowanie informacji szczególnie chronionych przed wysłaniem ich pocztą elektroniczną lub przechowywaniem w chmurze.

Publicis

Microsoft ogłosił również partnerstwo z Publicis w celu zwielokrotnienia mocy danych online i offline na potrzeby dużych przedsiębiorstw.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Microsoftu!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500
Korzyści i mocne strony akcji Microsoft jako instrumentu giełdowego

Głównym atutem firmy Microsoft jest bez wątpienia jej pozycja na rynku światowym. Istotnie firma ta jest obecna w swoim sektorze działalności z produktami docenianymi za wysoką jakość od około czterdziestu lat. Dzięki swojemu długiemu doświadczeniu i know-how Microsoft zdołał pozyskać szerokie grono odbiorców i cieszy się dziś międzynarodowym uznaniem. Flagowe produkty grupy, w tym komputery i oprogramowanie, są obecnie używane w niezliczonych gospodarstwach domowych, głównie w krajach rozwiniętych, ale także w pozostałej części świata.

Utrzymanie klientów jest również kolejnym dużym atutem firmy Microsoft. Dzięki powszechnej obecności produktów Microsoft w większości gospodarstw domowych, grupa ta ma bardzo dużą bazę lojalnych klientów. Produkty są jednocześnie nośnikiem reklamowym produktów uzupełniających lub oprogramowania opracowanego przez firmę. Przykładowo, systemy operacyjne Windows zawsze oferują użytkownikom najnowszą, zaktualizowaną wersję. Dzięki temu dobrze skrojonemu systemowi marketingowemu, Microsoft nie musi się zbytnio starać o promocję swoich produktów i naturalnie odzwierciedla potrzeby swoich użytkowników.

Jak zapewne wiesz, Microsoft zajmuje piąte miejsce w rankingu największych firm na świecie pod względem wartości kapitału. Prowadzi nas to do kolejnej niezaprzeczalnej przewagi tej firmy. Istotnie możliwości inwestycyjne tej grupy są ogromne, co pozostawia wiele możliwości dla innowacji i badań, ale także możliwości przejęć, które mogą przynieść grupie prawdziwy zysk dla jej przyszłej konkurencyjności. Duży kapitał umożliwia również Microsoftowi wdrożenie bardzo agresywnej strategii marketingowej, która pozwala na zdobywanie coraz większej liczby potencjalnych klientów.

Pomimo systemu, który nie zawiera dużo bezpłatnego oprogramowania, Microsoft wyróżnia się na tle konkurencji w tym segmencie produktami i usługami wysokiej jakości. Oferuje przede wszystkim wiele różnych opcji i wysokiej jakości reaktywną obsługę klienta, która przyczynia się do wizerunku marki firmy.

Wady i słabe strony akcji Microsoft jako instrumentu giełdowego

Pierwsza poważna wada grupy Microsoft dotyczy jej polityki cenowej, która często uważana jest za zbyt wyśrubowaną. Microsoft coraz częściej staje w obliczu znaczącej konkurencji ze strony bezpłatnego i udostępnionego oprogramowania, które bezpośrednio konkuruje z jego własnym. Dotyczy to na przykład pakietu OpenOffice, który ma te same funkcje co pakiet Microsoft Office, ale jest całkowicie bezpłatny. Dotyczy to również niektórych systemów operacyjnych, takich jak Linux, które są dostępne bezpłatnie. Chociaż Microsoft stawia przede wszystkim na jakość swoich produktów, w wyniku tej polityki cenowej traci wielu obecnych i potencjalnych klientów, a sytuacja w tym zakresie może oczywiście z czasem ulec pogorszeniu, w szczególności z powodu spadku siły nabywczej w najbardziej rozwiniętych krajach.

Z drugiej strony, grupa Microsoft ma również wielu konkurentów w zakresie sprzedaży swoich płatnych produktów i usług. Istotnie jest coraz więcej firm specjalizujących się w technologii i informatyce i o ile w przeszłości Microsoft konkurował tylko z jedną lub dwoma firmami, obecnie setki firm próbują zabrać jej udział w rynku. Dotyczy to przede wszystkim dużych graczy, Apple i Google, które rzucają największy cień na firmę Microsoft, ponieważ również są międzynarodowymi koncernami z ogromnym kapitałem, a więc o równie wysokiej zdolności innowacyjnej. Rosnąca konkurencja oferuje konsumentom większy wybór spośród produktów z tej gamy, co oczywiście coraz bardziej szkodzi spółce Microsoft.

Podane tu informacje mają jedynie charakter orientacyjny i nie mogą być wykorzystywane bez przeprowadzenia dokładnej analizy fundamentalnej tego papieru wartościowego, uwzględniającej w szczególności dane zewnętrzne, przyszłe publikacje i wszelkie aktualności fundamentalne, które mogą zmienić te mocne i słabe strony lub uczynić je bardziej lub mniej uciążliwymi. Przedmiotowe informacje nie stanowią w żadnym wypadku rekomendacji do celów przeprowadzania transakcji.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zmieniała się ostatnio cena akcji Microsoftu?

Od czasu wprowadzenia na giełdę kurs akcji Microsoftu bardzo się oczywiście zmienił i zyskał wiele punktów. Jednak w ostatnich latach zmiana jego kursu była szczególnie interesująca. Tym samym walor ten odnotował wzrost o 28,31% w trakcie 2019 roku. Analiza zmiany kursu tej akcji w ciągu ostatnich 5 lat pokazuje wahania o ponad 270,27% łącznie.

Jakie są najnowsze dane finansowe dotyczące Microsoftu?

W marcu 2020 r. kapitalizacja rynkowa grupy Microsoft wynosiła 1034 mld USD. Ponadto kapitał własny tej spółki wynosił 102,33 mld USD. Zadłużenie grupy Microsoft w tym samym czasie wynosiło 32,5 miliarda dolarów. Obroty grupy w roku obrotowym 2019 wyniosły 125,8 mld USD, a jej wynik netto w tym samym roku wynosił 39,2 mld USD.

Jakie są działania lobbingowe Microsoftu?

Jeśli chodzi o działalność lobbingową prowadzoną przez grupę w Unii Europejskiej, wiemy przede wszystkim, że Microsoft jest zarejestrowany od 2009 roku w prowadzonym przez Komisję Europejską rejestrze na rzecz przejrzystości grup interesu. W odniesieniu do tych działań w Stanach Zjednoczonych należy również zauważyć, że wydatki grupy na lobbing w tym kraju wynoszą kilka milionów dolarów rocznie.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Microsoftu!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500