INTEL

Kurs akcji Intel - analiza ceny na gieldzie

--- Reklama ---
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Akcje spółki Intel Corporation, zwanej również Intel Corporation, należą do aktywów sektora nowych technologii, którymi można handlować online. Można spekulować na cenie tej akcji kupując ją, albo obstawiając jej przyszłe ruchy cenowe. W tym celu wystarczy znać główne cechy charakterystyczne tej amerykańskiej firmy, która zrewolucjonizowała świat IT i nadal oferuje innowacyjne produkty na tym rynku. Przedstawiamy praktyczne informacje na temat tej spółki i wskazówki, które pozwolą na dokonanie analizy tego papieru wartościowego.  

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

Przede wszystkim należy monitorować inwestycje grupy w badania i rozwój, dzięki którym będzie ona mogła oferować nowe produkty.

Analiza nr 2

Należy również monitorować zmiany konkurencji i udziałów w rynku w segmencie, w którym Intel zajmuje najlepszą pozycję, czyli w segmencie półprzewodników i mikroprocesorów.

Analiza nr 3

Warto również interesować się polityką firmy Intel w zakresie rozwoju działalności międzynarodowej oraz tworzenia strategicznych partnerstw z innymi dużymi grupami.

Analiza nr 4

Inwestycje zrealizowane przez grupę w segmencie telefonów komórkowych, zarówno w zakresie tworzenia sprzętu, jak i oprogramowania.

Analiza nr 5

Transakcje wykupu innych firm technologicznych, które mogą zwiększyć portfel produktów, a tym samym zwiększyć obecność firmy na rynku.

Analiza nr 6

Strategie i określone liczbowo cele producenta w mniej lub bardziej długoterminowej perspektywie, jak również jego wieloletnie plany rozwoju, są istotnymi elementami, jeśli chcesz jak najlepiej przewidzieć przyszłe zmiany ceny tej akcji.

Analiza nr 7

Należy oczywiście śledzić publikacje kwartalnych lub rocznych wyników spółki w celu porównania ich z celami wyznaczonymi przez grupę, ale także z oczekiwaniami i konsensusem analityków.

--- Reklama ---
Handluj akcjami Intel!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Intel:

Spółka Intel Corporation została założona w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku. Do dziś firma znana jest jako największy na świecie producent mikroprocesorów. Jednak jej działalność nie ogranicza się do produkcji mikroprocesorów, lecz produkuje również płyty główne, czipy, procesory graficzne i pamięci flash.

To właśnie dzięki boomowi w sektorze komputerowym firma Intel już w 1991 r. stała się znaną marką w dziedzinie technologii.

Potwierdza to obrót osiągnięty przez tę firmę w wysokości prawie 40 mld dolarów, przy czym jej roczny wynik netto w 2012 r. wynosił prawie 8 mld dolarów. Działalności tej spółki można podzielić w następujący sposób:

 

Poznaj konkurencję akcji Intel:

Intel jest obecnie liderem w dziedzinie procesorów do serwerów posiadając ponad 95% udział w rynku w 2015 roku. Warto jednak poznać niektórych jej konkurentów, co umożliwi przeprowadzenie właściwych analiz.

Dlatego jeśli chcesz zainwestować w akcje spółki Intel, musisz monitorować wszystkie innowacje w zakresie procesorów i mikroprocesorów, w celu zajęcia lub zamknięcia pozycji we właściwym czasie, zgodnie z poziomem konkurencji w tym sektorze.

 

Sojusze strategiczne zawarte przez grupę Intel:

 

Mocne strony i zalety akcji Intel jako instrumentu giełdowego:

Po pierwsze, główną zaletą tego papieru wartościowego jest pozycja lidera spółki Intel w kilku obszarach specjalizacji. Grupa posiada największe udziały w rynku w różnych dziedzinach i korzysta z entuzjazmu inwestorów dla tego rozwijającego się sektora.

Grupa Intel jest obecnie światowym liderem w bardzo specyficznej dziedzinie technologii procesorów, która jest zarówno bardzo dochodowym, jak i wysoce konkurencyjnym sektorem działalności ze względu na możliwości rozwoju i ciągłej innowacji w tym sektorze.

Firma Intel wyróżnia się również dobrze przemyślaną strategią rozwoju i wzrostu opartą na procesie integracji operacji wyższego i niższego szczebla. W tym celu firma nie waha się przejmować co roku kilku firm, dzięki czemu może zwiększyć swoją obecność na rynku i posiadać całe know-how niezbędne do opracowywania coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań.

Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość firmy Intel, wydaje się, że wskazuje na możliwości dalszego rozwoju grupy. Wiemy w szczególności, że stale rośnie popyt w krajach wschodzących, które stanowią bardzo pożądany rynek i na którym firmie Intel udaje się bez trudu zająć wysoką pozycję.

 

Wady i słabe strony akcji Intel jako instrumentu giełdowego:

Po pierwsze, mimo iż Intel jest firmą o dużym potencjale innowacji, to jednak na rynku smartfonów wypozycjonowała się trochę za późno. Rynek ten jest obecnie jednym z najbardziej dochodowych rynków w sektorze technologicznym. Grupa będzie zatem musiała zrobić wszystko, co w jej mocy, aby nadrobić to opóźnienie i zająć solidne miejsce na tle ugruntowanej konkurencji.

Ponadto Intel ma tę wadę, że nie jest zbyt konkurencyjna w zakresie ceny niektórych produktów. Podczas gdy niektórzy konkurenci firmy Intel starają się oferować różne linie produktów dostępne dla wszystkich, Intel zadowala się bardzo wąskim przedziałem cenowym, który może być dla niej niekorzystny, na rynku stale poszukującym oszczędności.

W najbliższej przyszłości Intel musi również stawić czoła pewnym zagrożeniom. Przede wszystkim boryka się już z bardzo silną konkurencją ze strony czytników ARM – sektora, w którym niestety nie ma jeszcze swojej pozycji i który może spowodować utratę części zysków, jeśli nie podejmie żadnych działań, aby dołączyć do tego trendu.

Z drugiej strony, mimo że grupa Intel posiada spółki na prawie całym świecie, jej najważniejsze zakłady produkcyjne nadal znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem takie umiejscowienie geograficzne w naturalny sposób prowadzi do wysokich kosztów produkcji, które sprawiają, że przedsiębiorstwo nie jest konkurencyjne w stosunku do konkurentów, którzy nie wahają się przenosić zakładów produkcyjnych do krajów, w których koszty produkcji są znacznie niższe.

Warto również zauważyć, że grupa Intel wykazuje w ostatnich latach znaczny spadek zysków i marż w kilku ważnych segmentach swojej produkcji. Zjawisko to staje się coraz bardziej wyraźne od czasu, kiedy w krajach wschodzących nastąpił silny wzrost przemysłowy. Wiadomo, że kraje takie jak Chiny czy Indie, produkują coraz więcej komponentów elektronicznych i od kilku lat zdobywają solidne know-how w tej dziedzinie.

Najczęściej zadawane pytania

Kto jest właścicielem kapitału spółki Intel?

Jak to często bywa w przypadku spółek notowanych na giełdzie, kapitał spółki Intel należy częściowo do akcjonariuszy prywatnych, takich jak The Vanguard Group – 8,07%, Capital Research & Management – 4,72%, SSgA Finds Management – 4,41%, Capital Research & Management Co (World Investors) – 3,18%, Capital Research Management Co (International Investors) – 2,99%, BlackRock Fund Advisors – 2,49%, Capital Research & Management Co (Global Investors) – 1,98%, Putnam – 1,89%, Wellington Management – 1,66% i Geode Capital Management – 1,51%.

Na jakim rynku i w jakim głównym indeksie giełdowym notowane są akcje spółki Intel?

Kurs akcji spółki Intel jest oczywiście notowany na rynku Nasdaq, a dokładniej na Nasdaq Global Select Market, który jest rynkiem obejmującym notowania firm technologicznych w Stanach Zjednoczonych, a także niektórych zagranicznych firm z tego sektora działalności. Wiemy również, że spółka Intel wchodzi w skład indeksu giełdowego Nasdaq 100, który obejmuje największe kapitalizacje w tym sektorze.

Jak się dowiedzieć, czy cena akcji spółki Intel wzrośnie?

Niektóre dane z analizy fundamentalnej, takie jak nawiązywanie nowych partnerstw, rozwój innowacyjnych technologii, podpisywanie ważnych kontraktów lub przejmowanie spółek zależnych w różnych sektorach działalności, mogą pomóc zidentyfikować z wyprzedzeniem trendy wzrostowe tego papieru wartościowego. W tym celu należy oczywiście przeprowadzić również analizę techniczną.

--- Reklama ---
Handluj akcjami Intel!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500