GOOGLE

Kurs akcji Google - analiza ceny na giełdzie

--- Ogłoszenie ---
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Spółka Google jest obecnie znana wszystkim osobom prywatnym i grupom zawodowym na całym świecie. Akcje Google zostały wprowadzone na giełdę w 2004 r. i od razu odniosły ogromny sukces wśród inwestorów. Podkreślić należy, że od momentu wprowadzenia na rynek, wyszukiwarka Google odniosła niesamowity sukces wśród internautów przynosząc majątek jej dwóm twórcom – Larry’emu Page’owi i Siergiejowi Brinowi. W momencie wprowadzenia akcji Google na giełdę jej cena na rynku technologii Nasdaq wynosiła 85 dolarów. W ciągu zaledwie kilku minut cena ta wzrosła do 100,01 dolarów, co pozwoliło firmie zyskać co najmniej 1,67 miliarda dolarów w ciągu zaledwie jednego dnia. Od tego czasu akcje spółki Google nie przestały przyciągać licznych inwestorów, którzy stawiają na stabilny rozwój branży internetowej oraz rozwój nowych technologii i funkcjonalności przez tą firmę. Zmienność, a przede wszystkim płynność tych papierów wartościowych, są interesujące dla inwestorów, ponieważ oferują wiele możliwości osiągania zysków (lecz także strat), zarówno na wzrostach i spadkach, w zależności od stosowanych narzędzi. Akcje Google są od wielu lat notowane na nowojorskiej giełdzie NYSE w Stanach Zjednoczonych. Chociaż ostatnio akcje te zmieniły nazwę na „Alphabet”, mają one interesującą historię, którą można wykorzystać do zrozumienia istoty dynamiki tej akcji na giełdzie.

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

Po pierwsze, przypomnijmy, że od 2015 roku Google stała się częścią grupy Alphabet. Dzięki tej nowej organizacji, Google może nadal skupiać się na swojej podstawowej działalności, jaką jest śledzenie nawyków użytkowników sieci.

Analiza nr 2

Odnośnie przyszłych możliwości, grupa Google może zarobić na obecnym rozwoju rynku tabletów i smartfonów.

Analiza nr 3

Poza tym wiemy, że grupa Google jest narażona na różne rodzaje ryzyka podczas wyszukiwania w niektórych aplikacjach. Wiąże się to z tym, że coraz więcej użytkowników korzysta już z konkretnych aplikacji do przeprowadzania wyszukiwań online.

Analiza nr 4

Kolejnym zagrożeniem, które również należy wziąć pod uwagę, są procedury administracyjne, które mogą zaszkodzić wizerunkowi marki Google. Należy przypomnieć, że kilka lat temu grupa Google została oskarżona o nadużycie władzy.

Analiza nr 5

Kolejnym zagrożeniem, które należy uwzględnić w analizach fundamentalnych, jest bardzo silna konkurencja obecna w tym sektorze działalności.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Google!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Google

Spółka Google Inc. została założona w 1998 roku w sercu Doliny Krzemowej przez jej dwóch założycieli, Larry’ego Page’a i Siergieja Brina, którzy utworzyli słynną wyszukiwarkę internetową. Chociaż od tamtej pory kilku konkurentów takich jak Yahoo czy Bing Microsoftu zdobyło udziały w rynku, Google Inc. była w stanie zdywersyfikować swoją ofertę proponując na przykład unikalne oprogramowanie Google Earth.

Obecnie Google Inc. jest jedną z najbardziej cenionych amerykańskich firm na rynku. W chwili utworzenia była notowana na giełdzie Wall Street za 210 mld dolarów i zatrudnia co najmniej 20.000 pracowników.

Od tego czasu firma nadal zwiększa swoje przychody dzięki szczególnemu i efektywnemu zarządzaniu. Obecnie spółka Google nazywana jest „gigantem internetowym“ i posiada największą flotę serwerów komputerowych na świecie. Jej słynna wyszukiwarka sama w sobie skupia prawie 6,4% światowego ruchu internetowego i jej popularność ciągle wzrasta.

Podsumowując, jeśli jesteś zainteresowany ogólnie komputerami, Internetem lub nowymi technologiami, Google Inc. jest bez wątpienia firmą, którą powinieneś śledzić w nadchodzących latach i warto spekulować na wzrost cen jej akcji.

Podobnie jak Apple, Google wywołuje wśród specjalistów poczucie prawdziwego, amerykańskiego sukcesu. Tworząc narzędzie, które dziś jest dla nas niezbędne, czyli słynną wyszukiwarkę, menedżerowie tej firmy stworzyli wizerunek marki. 

Wyniki spółki Google są tym bardziej imponujące, że rozpoczęła ona działalność z niewielkim kapitałem a obecnie jest jedną z najważniejszych firm w Stanach Zjednoczonych.

Kurs akcji Google - analiza ceny na giełdzie
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Google!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Konkurencję

Google jest obecnie światowym liderem wyszukiwania w Internecie posiadającym 70% udziału w rynku w tym sektorze. Pozostawia zatem niewiele miejsca konkurencji, ale jest kilka firm działających w tej samej branży, które próbują konkurować z tym amerykańskim gigantem.

Aby lepiej zrozumieć, jak zachowuje się Google w tym sektorze działalności i monitorować ewentualny wzrost znaczenia niektórych spółek notowanych na giełdzie w tym sektorze, poznaj głównych konkurentów Google:

Bing

 zajmuje obecnie drugie miejsce w sektorze wyszukiwarek internetowych posiadając 2,2% udziału w rynku, edytowana i utworzona przez spółkę Microsoft.

Yahoo

Yahoo zajmuje trzecie miejsce na liście konkurentów Google z 2,1% udziałem w rynku.

Baidu

Kolejne miejsce zajmuje wyszukiwarka Baidu, która posiada 0,8% udziału w rynku. Jest to chińska wyszukiwarka działająca głównie w Chinach, jedynym kraju, w którym Google nie jest liderem.


Sojusze strategiczne

Carrefour

Grupa Google nawiązała ostatnio współpracę partnerską z grupą Carrefour w zakresie przyspieszonej transformacji cyfrowej, wprowadzając Google’a na rynek spożywczy. To korzystne dla obu stron porozumienie powinno więc przynieść owoce zarówno dla internetowego giganta, jak i dla francuskiej spółki zajmującej się dystrybucją żywności.

Atos

Firma Atos zawarła również z Google globalne partnerstwo mające na celu dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw. W ramach tego porozumienia obie firmy połączą doświadczenie i know-how w zakresie technologii Google Cloud z wiedzą firmy Atos w celu przyspieszenia cyfryzacji klientów poprzez dostarczenie lepszych rozwiązań dla hybrydowej chmury, sztucznej inteligencji i połączonego środowiska pracy.

Sanofi

Po pierwszej współpracy z Google w 2016 r. w zakresie leczenia cukrzycy, obie firmy wznowią współpracę w 2019 r. tworząc wirtualne laboratorium innowacji mające na celu zmianę sposobu opracowywania leków i usług Sanofi. W tym celu obydwa podmioty wykorzystają obszerną analizę danych naukowych francuskiego laboratorium.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Google!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500
Korzyści i mocne strony akcji Google jako instrumentu giełdowego

Po pierwsze, główną zaletą akcji Google jest dominująca popularność wyszukiwarki Google na całym świecie. Istotnie, na tym specyficznym rynku wyszukiwania online, Google pozostaje zdecydowanie niekwestionowanym liderem mającym bardzo duże udziały w rynku w porównaniu do swoich konkurentów. W celu utrzymania tej pozycji amerykański gigant stale udoskonala technologię wykorzystywaną przez swoją wyszukiwarkę internetową, pozostawiając innym graczom niewielkie szanse na zabranie mu udziałów w rynku.

Kolejną mocną stroną Google jest również ogromny sukces systemu operacyjnego Android. Istotnie, system operacyjny dla telefonów komórkowych z systemem Android został kupiony przez Google kilka lat temu. Obecnie dzięki temu systemowi, który znajduje się w dużej części urządzeń na rynku, ta grupa technologiczna korzysta z ogromnego wzrostu używania smartfonów na całym świecie. Dzięki wsparciu Google i jej przemyślanej strategii marketingowej Android jest obecnie liderem na rynku, wyprzedzając Apple, Microsoft czy Blackberry. System operacyjny Android stanowi obecnie ponad 80% udziału w tym rynku i ma ponad miliard aktywnych użytkowników. Aby osiągnąć ten cel, Android może korzystać z różnych zalet, takich jak fakt, że działa na wielu modelach telefonów, w tym na telefonach marki HTC czy Samsung, ale także na tańszych telefonach komórkowych, co pozwala na dotarcie do bardzo szerokiego grona konsumentów, w przeciwieństwie do głównego konkurenta, firmy Apple, której system IO działa tylko na urządzeniach tej marki, które są stosunkowo drogie w zakupie, a więc niedostępne dla osób o niższych dochodach.

Wady i słabe strony akcji Google jako instrumentu giełdowego

Oczywiście możemy podkreślić fakt, że grupa Google i jej rentowność zależą w dużej mierze od reklamy. Przypomnijmy, że ponad 90% przychodów Google jest generowanych przez reklamy firm i osób prywatnych. Jednak ilość pieniędzy, jaką firmy wydają na reklamę, zależy w dużej mierze od koniunktury ekonomicznej i innych czynników, takich jak nawyki i siła nabywcza konsumentów, a także od strategii budżetowej firmy. Zatem wszystkie wydarzenia, które mają negatywny wpływ ogólnie na gospodarkę, mogą mieć wpływ na rynek reklamy, a tym samym na przychody grupy Google.

Ostatnią negatywną kwestią dotyczącą Google jest słaby sukces sieci społecznościowych, które grupa próbuje rozwinąć. O ile grupa Google jest liderem na rynku wyszukiwania online dzięki wyszukiwarce o tej samej nazwie, firma odniosła również pewne porażki na rynku sieci społecznościowych. Istotnie, od 2003 r. Google próbuje wypozycjonować się w tym segmencie obok giganta Facebooka, jednak bez większego powodzenia, ponieważ Google wyprzedziło nawet kilku outsiderów, którym ostatnio udało się zająć miejsce w tym pożądanym sektorze.

Podane tu informacje mają jedynie charakter orientacyjny i nie mogą być wykorzystywane bez przeprowadzenia dokładnej analizy fundamentalnej tego papieru wartościowego, uwzględniającej w szczególności dane zewnętrzne, przyszłe publikacje i wszelkie aktualności fundamentalne, które mogą zmienić te mocne i słabe strony lub uczynić je bardziej lub mniej uciążliwymi. Przedmiotowe informacje nie stanowią w żadnym wypadku rekomendacji do celów przeprowadzania transakcji.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wykonać analizę finansową Google?

W celu przeprowadzenia pełnej i optymalnej analizy finansowej spółki Google należy zebrać kilka elementów, w tym oczywiście obroty grupy, ale także inne dane. Należy w szczególności uwzględnić analizę zysku z jednej akcji, analizę opłacalności akcji Google, czyli rentowności, i marży grupy Alphabet, analizę zwrotu z akcji Google wraz z historią oraz analizę środków pieniężnych Google.

Jak wykonać dobrą analizę kursu akcji Google?

Aby przeanalizować cenę akcji Google, należy sporządzić dwa rodzaje analizy: analizę techniczną i analizę fundamentalną. W zakresie analizy technicznej zalecamy korzystanie z wykresów giełdowych udostępnianych brokerów. W odniesieniu do analizy fundamentalnej, należy uwzględnić wszystkie bieżące wydarzenia, które mogą mieć wpływ na wyniki grupy i atrakcyjność jej papierów wartościowych dla inwestorów.

Jaki jest związek między Google i grupą Alphabet?

W sierpniu 2015 roku grupa Google dokonała reorganizacji swojej działalności i jest obecnie spółką zależną większej grupy o nazwie „Alphabet”. Alfabet jest więc spółką matką Google. Od czasu tej zmiany Google nie prowadzi już niektórych rodzajów działalności, które nie są bezpośrednio związane z Internetem lub IT, a które stały się spółkami zależnymi Alphabet. Akcje Google są również niezależnym papierem wartościowym od akcji Alphabet.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Google!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500