Kurs akcji Apple - analiza ceny na gieldzie

Analiza nr 1

Warto śledzić próby dywersyfikacji działalności grupy Apple na inne segmenty technologiczne, w których jeszcze nie działa. Może to być w szczególności segment konsol do gier, który mógłby skłonić Apple do konkurowania z Sony i innymi głównymi graczami w tym sektorze.

Analiza nr 2

Należy również monitorować rozwój partnerstw strategicznych i sojuszy z innymi przedsiębiorstwami, szczególnie w kontekście przyszłego rozwoju.

Analiza nr 3

Ogólnie rzecz biorąc, należy monitorować dane dotyczące rozwoju i wzrostu liczby produktów i usług online, takich jak udostępnianie treści lub muzyki, czyli segmentów, w których Apple ma bardzo dobrą pozycję.

Analiza nr 4

Oczywiście analiza konkurencji będzie również szczególnie ważna, zwłaszcza w segmencie smartfonów, w którym udział w rynku szybko się zmienia. Należy również monitorować jej pozycję lidera w zakresie systemu operacyjnego Android w tym segmencie.

Analiza nr 5

Wreszcie, w odniesieniu do rynków wschodzących, trzeba śledzić działania wdrożone przez Apple w celu zwiększenia wielkości sprzedaży.

--- Reklama ---
Handluj akcjami Apple!
76.4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
Pośród akcji, którymi można handlować za pośrednictwem platformy handlowej CFD są oczywiście akcje Apple, która jest jednym z najbardziej popularnych papierów wartościowych w oczach inwestorów. Aby pomóc Ci udoskonalić strategie inwestowania w te akcje w sposób jak najbardziej efektywny, przedstawiamy w tym artykule kilka praktycznych informacji na temat tej spółki, jej działalności w sposób szczegółowy, jej głównych konkurentów oraz jej ostatnich partnerstw. Przyjrzymy się również historycznym datom, które ukształtowały jej historię oraz jakie są obecnie jej mocne i słabe strony. Oczywiście udzielimy Ci również kilku wskazówek, w jaki sposób sporządzić udane analizy fundamentalne tego waloru.  

 

Prezentacja ogólna spółki Apple:

Zacznijmy od bliższego przyjrzenia się działalności grupy Apple. O ile wszyscy znają tę amerykańską firmę przynajmniej z nazwy, dowiesz się, że w rzeczywistości jej działalność jest zróżnicowana.

Grupa Apple jest amerykańską firmą specjalizującą się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży sprzętu komputerowego, telekomunikacyjnego i muzycznego. Aby lepiej zrozumieć wagę reprezentowaną przez różne segmenty działalności Apple, poniżej przedstawiamy podział jej działalności na różne segmenty w zależności od procentu generowanych obrotów.

Ponieważ grupa Apple jest grupą o zasięgu międzynarodowym, warto poznać rozkład geograficzny jej obrotów, który przedstawia się następująco: Największą część obrotów Apple generuje w Stanach Zjednoczonych – 36,9% obrotów firmy. Następnie w Europie – prawie 23,5% obrotów, w Chinach – 19,5% obrotów, w Japonii – 8,2% obrotów, w regionie Azji i Pacyfiku – 6,6% obrotów i w obu Amerykach – 5,3% obrotów.

 

Poznaj konkurencję akcji Apple:

Jak przeczytałeś w poprzednim akapicie, grupa Apple prowadzi różnorodną działalność w wielu segmentach. Analizując konkurencję tej grupy, należy zatem znać konkurentów w każdym z tych segmentów, którzy mogą przejąć od Apple udziały w rynku.

 

Sojusze strategiczne zawarte przez grupę Apple:

Aby być dziś głównym graczem w swoim sektorze działalności, grupa Apple musiała wdrożyć bardzo dobrze przemyślaną długoterminową strategię i tym samym stopniowo zdobywać udziały w rynku. Warto zbadać tworzenie partnerstw i sojuszy strategicznych, które są jednym z głównych celów strategii, przed rozpoczęciem handlu tymi akcjami. Apple nieustannie nawiązuje współpracę z innymi firmami i każde z tych zdarzeń w mniejszym lub większym stopniu wpływa na kurs jej akcji na giełdzie. Przedstawiamy kilka przykładów ostatnich takich sojuszy, co pomoże lepiej zrozumieć ich wpływ. 

 

Historia gospodarcza

Aby pomóc Ci w analizie kursu akcji Apple, proponujemy zagłębić się w historię tej firmy. Poznając wydarzenia, które naznaczyły historię tej grupy, będziesz najlepiej mógł określić przyszłe wydarzenia, które mogą mieć wpływ na cenę jej akcji.

Po pierwsze, przypomnijmy, że grupa Apple została utworzona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, choć dopiero w 1977 roku Apple stała się pełnoprawną firmą. Początkowo Apple koncentrowała się wyłącznie na projektowaniu komputerów osobistych i stopniowo dywersyfikowała swoją działalność w sektorze informatyki i nowych technologii. W momencie wprowadzenia na rynek celem Apple było konkurowanie z gigantem IBM, który przejął rynek komputerowy, oferując w szczególności mniejsze i tańsze komputery. Tak więc pierwsze komputery Apple i inne urządzenia Apple, takie jak Apple II, Macintosh, iPod, iPhone i iPad, pojawiały się stopniowo i odniosły ogromny sukces.

W 1985 roku Steve Jobs, który współtworzył tę firmę, opuścił ją z powodu konfliktu ze swoim partnerem, Johnem Sculleyem. Steve Jobs założył wtedy firmę NeXT, która kupiła firmę Pixar od Georges’a Lucasa, a następnie po wykupieniu studiów animowanych grupy, Jobs został członkiem zarządu Walt Disney Company.

W 1997 roku Steve Jobs wrócił do zarządu grupy Apple i dzięki niemu firma przeżyła rozwkit – dzięki niemu powstały wszystkie najpopularniejsze produkty grupy i zapewnił ich sukces, w szczególności dzięki przemyślanej strategii marketingowej. Jednak w 2011 roku Steve Jobs zrezygnował z tego stanowiska z powodu raka trzustki, który w tym samym roku odebrał mu życie.

Jeszcze w 2011 roku w historii Apple nastąpiło kolejne ważne wydarzenie, tym razem pozytywne. Po wprowadzeniu na rynek iPada 2, który odniósł ogromny sukces, grupa uzyskała największą kapitalizację rynkową na świecie wynoszącą 341 miliardów dolarów, dzięki czemu wyprzedziła giganta Exxon. Ale to nie wszystko! W kolejnym roku jej kapitalizacja rynkowa dosłownie pobiła rekord wszech czasów, osiągając ponad 622 miliardów dolarów, czyli więcej niż grupa Microsoft odnotowała w 1999 roku, a mianowicie 620 miliardów dolarów.

W 2017 roku w Wall Street Journal pojawiła się informacja, że grupa Apple posiada rezerwy w wysokości ponad 250 miliardów dolarów. W tym samym roku kapitalizacja rynkowa grupy osiągnęła kolejny rekord w wysokości ponad 900 miliardów dolarów.

W 2018 roku byliśmy świadkami kolejnego ważnego wydarzenia dotyczącego kursu akcji Apple, ponieważ zyskała ona wiele punktów i kosztowała w sierpniu ponad 207 dolarów. W tym samym roku spółka Apple stała się również pierwszą firmą na świecie, która osiągnęła kapitalizację 1 biliona dolarów. Jednakże w trakcie 2018 r. jej kapitalizacja rynkowa drastycznie spadła o jedną trzecią. Na początku 2019 roku kapitalizacja rynkowa tej grupy wynosiła około 678 miliardów dolarów, co oczywiście doprowadziło do spadku w rankingu, ponieważ Apple wyprzedziły firmy takie jak Microsoft, Amazon i Alphabet, która jest spółką matką Google.

 

Korzyści i mocne strony akcji Apple jako instrumentu giełdowego:

Spróbujemy teraz dowiedzieć się nieco więcej o długoterminowych perspektywach zmian kursu akcji Apple, dokonując analizy jej obecnych mocnych i słabych stron. Mocne i słabe strony wskazują na możliwości wzrostu firmy, a tym samym zdolność jej akcji do przyciągania inwestorów. Zacznijmy od przypomnienia atutów tej grupy, których jest bardzo dużo.

Przede wszystkim grupa Apple jest grupą o zasięgu międzynarodowym i jedną z największych grup na świecie. Stopa zatrudnienia w firmie jest oznaką jej silnego rozwoju, ponieważ Apple zatrudnia obecnie ponad 100.000 osób na całym świecie. Innym ważnym atutem Apple jest jej bardzo duża, ale także bardzo lojalna baza klientów, którzy posiadając jeden z produktów tej marki mają tendencję do kupowania kolejnych produktów Apple z innych segmentów.

Ponadto, grupa Apple jest również grupą znaną z wielu innowacji. W każdym roku firma wydaje dużo pieniędzy na badania i rozwój, aby móc zaoferować użytkownikom innowacyjne produkty technologiczne, które spełniają coraz więcej potrzeb. Ponadto, dzięki swoim osiągnięciom, Apple stara się również zająć miejsce w nowych segmentach, opracowując produkty, które nie wchodzą jeszcze w skład jej oferty.

Grupa Apple osiąga zyski ze sprzedaży również dzięki konkretnej strategii rozwoju mającej na celu utrzymanie silnej sieci dystrybucji. Istotnie sieć ta rozciągnięta jest na całym świecie w formie butików Apple, zewnętrznych sprzedawców, ale także poprzez sprzedaż online i partnerstwa z kilkoma operatorami telefonicznymi.

Kolejnym strategicznym atutem grupy Apple jest bardzo dobrze przemyślana strategia komunikacyjna i jakość reklam. Są one nadawane w różnych mediach, takich jak telewizja, media drukowane, reklamy internetowe i plakaty w przestrzeniach miejskich.

Oczywiście marka Apple jest sama w sobie prawdziwym atutem grupy. Dzięki swojej wyjątkowej historii, godnej największych historii sukcesów, i spuściźnie po Stevie Jobsie, Apple stała się prawdziwą legendą i podbiła serca całego pokolenia.

Ostatnim atutem grupy Apple jest jej silna zdolność do regularnego oferowania nowych produktów, tworząc w ten sposób nowe potrzeby konsumentów i wyprzedzając konkurencję, szczególnie w segmencie smartfonów.

 

Wady i słabe strony akcji Apple jako instrumentu giełdowego:

Przyjrzeliśmy się razem wielu mocnym stronom akcji Apple i aspektom, w których tkwi siła tej firmy. Wiesz zatem, że argumenty przemawiające za wzrostem ceny tej akcji są liczne i różnorodne. Jednak przed opracowaniem strategii zakupowej należy również pomyśleć o zrobieniu analizy słabych stron Apple. Przedstawiamy więc główne słabe strony tej grupy.

Przede wszystkim, jak krótko wspomnieliśmy już wcześniej, główną słabą stroną Apple jest brak jej obecności w branży biznesowej. Niektórzy główni konkurenci Apple, tacy jak Dell lub HP, od wielu lat dominują na tym rynku, a firmie Apple nie udało się jeszcze zdobyć zaufania firm w wystarczającym stopniu.

Druga i ostatnia słaba strona Apple dotyczy jej strategii marketingowej mającej na celu zamknięcie jej ekosystemu. Produkty Apple są bowiem zaprojektowane do działania tylko z innymi produktami tej samej marki i aplikacjami opracowanymi przez grupę. Tymczasem konkurenci stawiają na większą otwartość, która coraz bardziej przyciąga użytkowników, którzy chcą zachować swobodę w dokonywaniu własnych wyborów.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest rynek referencyjny dla akcji Apple?

Kurs akcji Apple jest obecnie notowany na rynku referencyjnym Nasdaq w Nowym Jorku. Zatem jej akcje notowane są w dolarach amerykańskich. Jeśli kupisz tę akcję, aby dodać ją do swojego portfela akcji, musisz wziąć pod uwagę kurs wymiany między euro a dolarem amerykańskim. Można również oczywiście spekulować na tej akcji poprzez kontrakty CFD brokera internetowego.

Jaka jest kapitalizacja rynkowa akcji Apple?

Obecnie (w marcu 2020 r.) kapitalizacja rynkowa spółki Apple wynosi ponad 1 bilion USD. Oczywiście wycena ta nie jest stała i zmienia się z biegiem czasu. Już wcześniej firma Apple miała tak wysoką kapitalizację w 2018 roku, która następnie spadła poniżej biliona dolarów z powodu spadku sprzedaży. Zasadniczo wartość akcji Apple jest głównym czynnikiem, który będzie miał wpływ na tę kapitalizację.

Kiedy i jak śledzić wyniki firmy Apple?

Aby śledzić wyniki finansowe grupy Apple, należy sprawdzać kalendarz finansowy tej spółki na platformie wybranego brokera. Kalendarz ten zawiera listę przeszłych i przyszłych publikacji wraz z ich dokładnymi datami. Firma Apple zazwyczaj przedstawia swoje roczne wyniki finansowe za poprzedni rok około lutego każdego roku. Nie zapomnij też sprawdzić półrocznego sprawozdania finansowego firmy.

--- Reklama ---
Handluj akcjami Apple!
76.4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.