Wprowadzenie na giełdę i notowanie akcji Amazon:
Spółka Amazon została wprowadzona na giełdę i włączona do obliczeń Nasdaq w 1995 r. Jej wyniki czynią ją jednym z preferowanych instrumentów finansowych w tym sektorze, ponieważ spółka Amazon osiąga obroty na poziomie około 35 miliardów dolarów rocznie.
W niektórych latach firmie udało się osiągnąć zyski prawie o 40% wyższe niż w roku poprzednim. Spółka Amazon poniosła oczywiście konsekwencje kryzysu i pęknięcia bańki internetowej w 2006 r., ale była w stanie odbić się rozwijając wiele usług.
Akcje spółki Amazon cieszą się więc zainteresowaniem wśród inwestorów ze względu na zdolność spółki do rozpoczynania nowych, zyskownych działalności, ale także z powodu kolejnych przejęć spółek, których działalność uzupełnia jej własny przedmiot działalności.
Dane giełdowe
W celu wykonania pełnej i wiarygodnej analizy kursu akcji spółki Amazon konieczne jest oczywiście poznanie informacji przedstawionych powyżej, takich jak działalność spółki, historyczne zmiany jej kursu akcji lub ważne daty, lecz także niektórych podstawowych danych giełdowych, które są niezbędne i które zostały podsumowane poniżej:
- Całkowita kapitalizacja rynkowa spółki Amazon wyniosła 985.190,80 mln USD w 2019 roku.
- Liczba papierów wartościowych znajdujących się w obrocie na rynku wynosi 492.332.000.
- Akcje Amazon są notowane na giełdzie Nasdaq Global Select Market na rynku All Markets w Stanach Zjednoczonych.
- Amazon wchodzi w skład amerykańskiego indeksu giełdowego Nasdaq 100.
Znaczna część kapitału spółki znajduje się w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych, w tym Royal London Asset Managment, T. Rowe Price Associated, Vanguard Group, Capital World Investors, Fidelity Managment and Research Company, State Street Corporation, BlackRoxk Funds Advisors, Capital Research Global Investors, Baillie Gifford & Co Limited i Jennisson Associate.
Historia
W celu zrozumienia i przewidywania trendów cen akcji Amazon ważne jest, aby znać niektóre historyczne wydarzenia gospodarcze, które przyczyniły się do jej rozwoju, w tym główne przejęcia i objęcia udziałów. Oto wydarzenia, które należy zapamiętać:
- W 1998 r. stowarzyszenia PlanetAll, Junglee i Bookpage.co.uk stały się podmiotami Amazon.
- W 1999 r. Amazon nabyła IMDb, Alexa, strony internetowe Accept.com oraz Exchange.com.
- W 2003 r. Amazon przejęła CDNow.
- W 2004 r. kupiła chiński serwis e-commerce Joyo.com
- W 2005 r. spóła nabyła Booksurge, Mobipocket.com i CreateSpace.com.
- W 2006 r. przejęła Shopbod.
- W 2007 roku Amazon przejęłaBrilliance Audio oraz stronę internetową sprzedającą sprzęt fotograficzny dpreview.com.
- W 2008 r. Amazon przejęła Audible.com, Fabric.com, BoxOffice Mojo, Shelfari, AbeBooks i Reflexive Entertainment.
- W 2009 r. spółka kupiła sklep internetowy sprzedający obuwie Zappos, Lexcycle i Snap Tell.
- W 2010 r. nastąpiło przejęcie Touchco, BuyVIP, Diapers.com i Woot.
- W 2011 r. spółka kupiła LoveFilm, Yap, The Book Depository i Push Button.
- W 2012 r. Amazon kupiła Kiva Systems.
- W 2014 r. przejęła Double Helix, Private Parcel, Twitch, Rooftop Media.
- W 2015 r. przejęła Orbeus Inc.
- W 2016 r. grupa Amazon stworzyła wraz z innymi cyfrowymi gigantami Google, Facebookiem, IBM i Microsoftem partnerstwo na rzecz sztucznej inteligencji dla dobra ludzi i społeczeństwa, które stało się organizacją non-profit. W tym samym roku spółka rozszerzyła ofertę Prime Video na 200 krajów.
- W 2017 r. grupa osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 510 mld USD.
- W 2018 r. Amazon stała się najdroższym koncernem na świecie z kapitalizacją rynkową rzędu 840 mld dolarów i zatrudniającą ponad 500.000 pracowników.
- W 2019 r. pracownicy grupy podpisali list, w którym poprosili kierownictwo o uwzględnienie globalnego ocieplenia i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ale propozycja ta została odrzucona przez udziałowców.