AMAZON

Kurs akcji Amazon - analiza ceny na giełdzie

--- Ogłoszenie ---
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 
Wykres dostarczony przez TradingView

Coraz więcej traderów i inwestorów indywidualnych jest zainteresowanych akcjami dużych spółek amerykańskich, w tym szczególne wzięcie mają spółki notowane na giełdzie Nasdaq. Dotyczy to akcji spółki Amazon, która odnotowuje bardzo duże wahania cen w perspektywie rocznej, co pozwala zastosować różne strategie długoterminowe.

Elementy, które mogą mieć wpływ na kurs tego aktywa:

Analiza nr 1

Wykonując analizy fundamentalne tej akcji, należy oczywiście ściśle monitorować sektor sprzedaży online ogólnie i zmiany popytu.

Analiza nr 2

Reputacja Amazon jest często podważana przez prasę, a każde wydarzenie lub komunikat może mieć znaczący wpływ na cenę tej akcji na giełdzie. Mogą one dotyczyć spraw sądowych lub innych skandali społecznych.

Analiza nr 3

Ciekawym tropem do zbadania jest również coraz większe zróżnicowanie działalności prowadzonej przez tę grupę. W związku z tym warto monitorować wszystkie działania mające na celu przyspieszenie tej dywersyfikacji, takie jak tworzenie partnerstw strategicznych, przejmowanie spółek lub tworzenie wspólnych przedsiębiorstw.

Analiza nr 4

Ponieważ Amazon prowadzi sprzedaż na skalę międzynarodową, warto również uważnie śledzić rynek walutowy, ponieważ kursy wymiany mogą wpływać na konkurencyjność firmy.

Analiza nr 5

Ponadto, mimo że konkurencja Amazon jest stosunkowo słaba, należy bacznie obserwować inne duże firmy prowadzące sprzedaż internetową i ich główne wydarzenia, oraz przede wszystkim zmiany udziałów w rynku każdego z tych dużych graczy.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Amazon!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Ogólna prezentacja spółki Amazon

Spółkę Amazon znają wszyscy z uwagi na jej szeroką obecność w Internecie i na całym świecie. Jej główna działalność polega na sprzedaży książek w Internecie, ale na przestrzeni lat spółka Amazon poszerzyła swoją działalność i obecnie sprzedaje wszelkiego rodzaju produkty związane z kulturą, takie jak płyty CD, DVD, urządzenia cyfrowe, gry wideo, drobny sprzęt AGD, a nawet oferuje muzykę w formie płatnego pobierania.

Chociaż większość obrotów generuje w Stanach Zjednoczonych, spółka Amazon podbiła świat i jej działalność jest również bardzo silnie rozwinięta w Europie. Obecnie firma ta jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie internetowej dystrybucji produktów dla szerokiego grona odbiorców. Rozwinęła również działalność rynku internetowego, oferując osobom fizycznym lub innym firmom możliwość sprzedaży produktów na swojej platformie internetowej.

Kurs akcji Amazon - analiza ceny na giełdzie
--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Amazon!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500

Konkurencję

Grupa Amazon jest bez wątpienia jedną z firm w sektorze e-commerce, która odnotowała największy wzrost w ostatnich latach. Dzięki rozwojowi produktów i usług z wykorzystaniem różnych umiejętności oraz racjonalnej i progresywnej strategii mobilizacji swoich zasobów, grupa zdołała wyróżnić się na tle konkurencji, w szczególności poprzez ujednolicenie procesów. Dlatego Amazon nie ma obecnie wielu bezpośrednich konkurentów. Firmy, które starają się z nią konkurować, są następujące:

Barnes & Noble Inc.

eBay Inc

Hastings Entertainment, Inc.

Columbia House Company

Best Buy Co., Inc.

Books-A-Million, Inc.

Wal-Mart Stores, Inc.

Fnac


Sojusze strategiczne

Ford

Amazon nieustannie rozwija nowe partnerstwa z firmami z sektorów, które potrafią zaskoczyć. Podpisała na przykład umowę z producentem samochodów Ford w zakresie projektu urządzenia do zdalnego sterowania samochodem.

Samsung

Amazon nawiązała również w 2014 r. współpracę partnerską z Samsung w zakresie rozpowszechniania treści online za pośrednictwem telewizorów 4K.

Nintendo

W 2015 r. spółka Nintendo ogłosiła partnerstwo z grupą Amazon, jak również hiszpańska spółka Dia, która podpisała podobne porozumienie w 2016 r. na sprzedaż produktów w Internecie.

Monoprix (Grupa Casino)

W 2019 roku oba szyldy połączyły się w ramach partnerstwa handlowego w celu sprzedaży produktów Monoprix klientom usługi Amazon Prime Now w Paryżu i jego bliskich przedmieściach.

Volkswagen

Również w 2019 roku grupa Amazon podpisała ważną umowę partnerską z Grupą Volskswagen w celu opracowania globalnej platformy o nazwie Volskswagen Automotive Cloud.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Amazon!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel CFD z Plus500
Korzyści i mocne strony akcji Amazon jako instrumentu giełdowego
  • Po pierwsze, przypomnijmy, że Amazon cieszy się statusem międzynarodowego lidera sprzedaży online, znacznie wyprzedzając swoich konkurentów. Ale to nie wszystko! Grupa stale dąży do poszerzenia gamy produktów sprzedawanych online, a tym samym do wzmocnienia obecności swojej platformy we wszystkich segmentach. W tym celu każdego roku przeprowadza wiele strategicznych przejęć.
  • Ponadto poprzez markę Kindle Amazon zdobywa obecnie duży udział w rynku książek cyfrowych.
  • W niedalekiej przyszłości na akcje Amazon mogą mieć wpływ interesujące czynniki, w tym rosnący wzrost zakupów realizowanych przez Internet. Grupa ta może również skorzystać z rozwoju reklamy internetowej i dużego popytu na książki i tablety elektroniczne.
  • Możliwości rozwoju firmy są więc bardzo duże, tym bardziej, że Amazon jest w stanie stale dywersyfikować działalność i wprowadzać coraz więcej innowacji, aby pozostać liderem na tle konkurencji.
Wady i słabe strony akcji Amazon jako instrumentu giełdowego

Wśród największych słabości grupy Amazon można wymienić pewne problemy związane z naruszeniem praw autorskich, które od pewnego czasu odbierają zaufanie akcjonariuszy. Stałym problemem, który może niepokoić rynek, jest niezawodność serwerów hostingowych Amazon, które często ulegają awarii.

Grupa Amazon stoi również w obliczu pewnych istotnych zagrożeń, w szczególności w zakresie poboru podatków od towarów sprzedawanych na jej platformie, które obniżają marże zmniejszając konkurencyjność grupy.

Amazon stawia również czoła rosnącej konkurencji w segmencie książek elektronicznych i nowym graczom pojawiającym się co roku, którzy starają się odebrać jej udział w rynku.

Ponadto ryzyko wahań kursów walut może, w zależności od warunków rynkowych, obniżyć rentowność przedsiębiorstwa w skali międzynarodowej.

Podane tu informacje mają jedynie charakter orientacyjny i nie mogą być wykorzystywane bez przeprowadzenia dokładnej analizy fundamentalnej tego papieru wartościowego, uwzględniającej w szczególności dane zewnętrzne, przyszłe publikacje i wszelkie aktualności fundamentalne, które mogą zmienić te mocne i słabe strony lub uczynić je bardziej lub mniej uciążliwymi. Przedmiotowe informacje nie stanowią w żadnym wypadku rekomendacji do celów przeprowadzania transakcji.

Wprowadzenie na giełdę i notowanie akcji Amazon:

Spółka Amazon została wprowadzona na giełdę i włączona do obliczeń Nasdaq w 1995 r. Jej wyniki czynią ją jednym z preferowanych instrumentów finansowych w tym sektorze, ponieważ spółka Amazon osiąga obroty na poziomie około 35 miliardów dolarów rocznie.

W niektórych latach firmie udało się osiągnąć zyski prawie o 40% wyższe niż w roku poprzednim. Spółka Amazon poniosła oczywiście konsekwencje kryzysu i pęknięcia bańki internetowej w 2006 r., ale była w stanie odbić się rozwijając wiele usług.

Akcje spółki Amazon cieszą się więc zainteresowaniem wśród inwestorów ze względu na zdolność spółki do rozpoczynania nowych, zyskownych działalności, ale także z powodu kolejnych przejęć spółek, których działalność uzupełnia jej własny przedmiot działalności.

 

Dane giełdowe

W celu wykonania pełnej i wiarygodnej analizy kursu akcji spółki Amazon konieczne jest oczywiście poznanie informacji przedstawionych powyżej, takich jak działalność spółki, historyczne zmiany jej kursu akcji lub ważne daty, lecz także niektórych podstawowych danych giełdowych, które są niezbędne i które zostały podsumowane poniżej:

Znaczna część kapitału spółki znajduje się w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych, w tym Royal London Asset Managment, T. Rowe Price Associated, Vanguard Group, Capital World Investors, Fidelity Managment and Research Company, State Street Corporation, BlackRoxk Funds Advisors, Capital Research Global Investors, Baillie Gifford & Co Limited i Jennisson Associate.

 

Historia

W celu zrozumienia i przewidywania trendów cen akcji Amazon ważne jest, aby znać niektóre historyczne wydarzenia gospodarcze, które przyczyniły się do jej rozwoju, w tym główne przejęcia i objęcia udziałów. Oto wydarzenia, które należy zapamiętać:

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest wysokość kapitalizacji rynkowej spółki Amazon?

Po opublikowaniu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2019, akcje Amazon osiągnęły rekordowe poziomy na giełdzie. W dniu 30.01.2020 r. akcje skoczyły o ponad 12% w ciągu jednej sesji. Kapitalizacja tej spółki „BLUE CHIP” z NASDAQ przekroczyła wtedy mityczny próg 1 biliona dolarów. Będąc na jednej linii frontu Amazon podaje teraz rękę spółkom Apple, Microsoft i Alphabet, które jako jedyne wykazują wyższą wartość niż gigant sprzedaży internetowej.  

Co może spowodować spadek akcji spółki Amazon?

Zmiana kursu akcji Amazon stała się w ostatnich miesiącach „historią sukcesu”. W ciągu 10 lat cena jej akcji wzrosła o 2160%!!! Tylko w styczniu 2020 roku odnotowała wzrost o +18%. Amazon zajmuje teraz solidną pozycję w światowej czołówce. Wydaje się, że firma zmiażdżyła konkurencję. Należy jednak pamiętać, że konkurencja czyha za plecami. Spółka Amazon jest aktywna na wszystkich 5 kontynentach. Osiąga obroty w wielu walutach i jej wyniki są bardzo narażone na dewaluację na rynku walutowym. Pozycja lidera wymaga teraz od niej innowacyjności w celu znalezienia nowych czynników wzrostu. Co gorsza, większość jej działalności jest związana z handlem światowym i konsumpcją gospodarstw domowych, więc Amazon zostanie mocno dotknięta recesją gospodarczą. Wszystkie te czynniki należy śledzić, ponieważ mogą spowodować spadek kursu akcji spółki Amazon.  

Czy trzeba analizować akcje spółki Amazon w euro?

Akcje Amazon są jednym z najbardziej niestabilnych akcji na giełdzie. Chociaż w ciągu ostatnich 10 lat cena akcji rosła, kurs nieustannie się waha od niskiego do wysokiego. Akcje są notowane na giełdzie NASDAQ w dolarach amerykańskich. Jeśli rozważasz zakup akcji Amazon musisz wziąć pod uwagę koszt wymiany EUR/USD przy zakupie, a następnie przy sprzedaży. Jednak zamiast koncentrować się na zmianach kursów walut i wartości wymiany akcji Amazon w euro, lepiej jest analizować możliwości nabycia tej akcji po niskim kursie w celu uzyskania krótkoterminowego zysku kapitałowego.

--- Ogłoszenie ---
Handluj akcjami Amazon!
76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty na handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Handel CFD z Plus500